400 miliardów dolarów. Gigantyczny rozmiar zniszczeń w Syrii

Wojna, która toczy się w Syrii od ponad siedmiu lat, spowodowała zniszczenia szacowane na prawie 400 mld dolarów - poinformowano w środę w Bejrucie na posiedzeniu ONZ-owskiej komisji, w którym uczestniczyło ponad 50 syryjskich i międzynarodowych ekspertów.

Komisja Gospodarczo-Społeczna Narodów Zjednoczonych ds. Azji i Pacyfiku (UNESCAP) szacuje "rozmiar zniszczeń" na ponad 388 mld dolarów. Te dane nie dotyczą "strat ludzkich" - osób zabitych w walkach i utraty wykwalifikowanych ludzi z powodu przemieszczeń ludności.

Reklama

Ponad połowa przedwojennej ludności Syrii uciekła z kraju i musiała się przemieścić do innych państw. Wojna kosztowała życie ponad 350 tys. ludzi.

Wojna w Syrii rozpoczęła się w 2011 r. po krwawych represjach reżimu prezydenta Baszara el-Asada po demonstracjach z żądaniem reform demokratycznych. Interwencja militarna Rosji w 2015 r. przechyliła szalę zwycięstwa na stronę syryjskiego reżimu w walkach z rebeliantami i dżihadystami.

Kompleksowy raport na temat skutków trwającej siedem lat wojny w Syrii ma się ukazać według ECSWA we wrześniu. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje