Izrael ewakuował z Syrii 800 osób związanych z Białymi Hełmami

Izraelskie wojsko ewakuowało z Syrii w nocy z soboty na niedzielę ok. 800 osób związanych z Białymi Hełmami, ochotniczą organizacją niosącą pomoc na terenach kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów - podały media. Tymczasowo przyjęła ich Jordania.

Do operacji doszło w regionie Wzgórz Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim. Jak zauważa AP, to pierwsza taka interwencja państwa żydowskiego podczas konfliktu syryjskiego.  

Reklama

Izraelskie wojsko swoje działania nazywa "wyjątkowym gestem humanitaryzmu" i wskazuje, że członkom Białych Hełmów groziła śmierć.  

Syryjczycy znajdują się obecnie w Jordanii. Władze tego państwa na prośbę Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Kanady zgodziły się przyznać członkom Białych Hełmów i ich rodzinom tymczasowy azyl przed przeniesieniem ich do państw Zachodu - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Ammanie.  

Od kilku tygodni trwa ofensywa syryjskich wojsk rządowych na rebeliantów na południowym zachodzie Syrii. Armia reżimu Baszara el-Asada kontroluje już większość terytoriów w tym regionie. W piątek rebelianci zaczęli opuszczać swoje pozycje w muhafazie Kunejtra, graniczącej z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan.  

Operacje armii syryjskiej przeciwko rebeliantom na południu kraju są przeprowadzane przy zachowaniu przez Izrael neutralności. Jest to efekt rozmów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w Moskwie 11 maja oraz poniedziałkowego spotkania Putina z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem w Helsinkach.  

Zgodnie z ustaleniami izraelsko-amerykańsko-rosyjskimi Moskwa obiecała, że nie dopuści oddziałów irańskich do granicy z Izraelem oraz będzie gwarantować przestrzeganie Porozumienia o Rozdziale Sił na Wzgórzach Golan z 1974 r. W zamian państwo żydowskie nie będzie atakowało oddziałów syryjskich wchodzących do muhafazy Kunejtra.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje