​Izraelskie pociski rakietowe uderzyły w Syrię

Izraelskie pociski rakietowe zaatakowały wojskowe pozycje syryjskie na północ od lotniska w al-Nairab, w okolicach Aleppo, powodując tylko straty materialne - poinformowały państwowe media syryjskie, powołując się na źródło wojskowe.

Syryjska agencja SANA podała, że atak był próbą wsparcia przez Izrael rebeliantów w południowej Syrii, gdzie syryjskie siły rządowe prowadziły ofensywę.

Reklama

Wcześniej syryjskie siły rządowe zajęły wieś Mashara, niedaleko Wzgórz Golan, położoną w muhafazie Al-Kunajtira - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Był to pierwszy atak przeciwko rebeliantom w tym regionie od czasu rozpoczęcia ofensywy na południowym zachodzie Syrii.

Mashara, położona około 11 km od granicy z okupowanymi od 1967 roku przez Izrael Wzgórzami Golan, została zdobyta po ciężkich ostrzałach - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Siły rządowe ostrzelały również miejscowość al-Harra położoną w sąsiedniej muhafazie (prowincji) Dara.

Jak zauważa Obserwatorium, jest to pierwsza ofensywa syryjskich wojsk rządowych przeciwko rebeliantom w regionie graniczącym z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan od czasu rozpoczęcia ofensywy na południowym zachodzie Syrii.

W czwartek do kontrolowanego od 2011 r. przez rebeliantów miasta Dara na południowych zachodzie kraju wkroczyła armia syryjska i wywiesiła flagę państwową niedaleko budynku poczty.

Wcześniej syryjscy rebelianci zgodzili się poddać miasto i przekazać je władzom państwowym.

Jak informowali przedstawiciele rebeliantów, na których powołuje się agencja Reutera, delegacja wysokiego szczebla rosyjskiej armii wjechała w czwartek do Dary, żeby negocjować z dowódcami Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) na temat wprowadzenia w życie warunków porozumienia dotyczącego poddania się.

Osiągnięte w ubiegły piątek porozumienie obejmuje również ewakuację rebeliantów i przekazanie broni.

Rosyjska agencja TASS pisze, że w czwartek rosyjska policja wojskowa konwojowała kolejną kolumnę uchodźców zmierzającą do wyzwolonego z rąk bojowników osiedla Al-Naim w muhafazie Dara. Uchodźcy jechali autobusami, niektórzy - samochodami i motocyklami. TASS zaznacza, że Syria kontynuuje swą odbudowę po działaniach wojennych.

6 lipca rosyjscy negocjatorzy, prowadzący w imieniu rządu Syrii rokowania ze zbrojną opozycją syryjską w prowincji Dara, zdołali skłonić ją do zaakceptowania porozumienia o złożeniu broni; oznacza ono poddanie się przeciwników Asada na południu kraju.

Rosjanie uzyskali de facto ostateczną kapitulację sił syryjskiej opozycji zbrojnej w jednym z ostatnich regionów kraju pozostających dotychczas pod częściową kontrolą bojowników.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje