Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Ważne stanowisko dla posła PiS w Parlamencie Europejskim

Ryszard Legutko (PiS) obejmie stanowisko wiceprzewodniczącego grupy konserwatystów i reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Ryszard Czarnecki, również z PiS, jest kandydatem tej frakcji na stanowisko wiceprzewodniczącego Europarlamentu. 

Reklama

Szefem frakcji europejskich konserwatystów i reformatorów, zgodnie z przewidywaniami, został Brytyjczyk Syed Kamall. 

Dziś, oprócz wyboru władz grupy, decydowały się także losy niemieckich deputowanych. We frakcji ścierały się różne poglądy.

Jedni chcieli przyjęcia europosłów z partii Alternatywa dla Niemiec, bo to daje grupie trzecie miejsce pod względem liczby deputowanych, przed liberałami. Ale była grupa przeciwników - z powodu poglądów niemieckich eurosceptyków.

Nie jest też tajemnicą, że pomysł przyjęcia ich do konserwatystów i tym samym wzmocnienie ich pozycji, nie podobał się kanclerz Angeli Merkel.

Miała ona w tej sprawie rozmawiać z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, którego Torysi tworzą grupę konserwatystów.

Długo zielonego światła z Londynu nie było. Niektórzy mówili o transakcji wiązanej - zgodzie niemieckiej kanclerz na postulat brytyjskiego premiera i odrzucenie kandydatury Jean-Claude Junckera na szefa Komisji Europejskiej w zamian za przyblokowanie wejścia Alternatywy dla Niemiec do frakcji konserwatystów i reformatorów.

Teraz ich przyjęcie rodzi spekulacje - albo decyzja zapadła bez zgody Davida Camerona, albo on sam na to zezwolił widząc, że niewielkie są szanse na odrzucenie kandydatury Jean-Claude Junckera, a kanclerz Niemiec nie jest szczególnie pomocna.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje