Rzecznik frakcji Fideszu: OBWE przekroczyło swoje uprawnienia

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przekroczyła swoje uprawnienia w raporcie dotyczącym niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech - ocenił rzecznik frakcji rządzącego Fideszu w parlamencie Gergely Gulyas.

Gulyas oświadczył, że zadaniem OBWE nie jest wyrażanie opinii politycznej na temat węgierskiej kampanii wyborczej, a zwłaszcza wchodzenie w spór z partiami rządzącymi, które są przeciwne imigracji.

W opublikowanym w poniedziałek wstępnym raporcie na temat niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE napisało m.in., że "zastraszająca i ksenofobiczna retoryka, stronniczość mediów i nieprzejrzyste finansowanie kampanii zawęziły przestrzeń autentycznej debaty politycznej, osłabiając zdolność wyborców do podjęcia całkowicie świadomego wyboru".

Reklama

Gulyas, który jest też wiceszefem Fideszu, oznajmił, że odrzucanie imigracji nie jest ksenofobią, tylko instynktem samozachowawczym.

Zwrócił przy tym uwagę, że według raportu ODIHR konstytucyjne podstawowe prawa były w głosowaniu przestrzegane, z czym Fidesz w pełni się zgadza, podobnie jak z innym twierdzeniem - że głosowanie zostało zorganizowane w sposób przejrzysty i profesjonalny.

Według raportu ODIHR na Węgrzech "kampania była ożywiona, ale wroga i zastraszająca retoryka ograniczała przestrzeń rzeczowej debaty i zawężała zdolność wyborców do dokonywania świadomego wyboru. Wszechobecne zazębianie się rządowej informacji z kampanią koalicji rządzącej, a także inne nadużycia środków administracyjnych rozmywały granicę między państwem i partią".

Organizacja uznała też, że telewizja publiczna spełniła swój obowiązek udostępnienia konkurentom darmowego czasu antenowego, ale jej wiadomości i komentarze ewidentnie sprzyjały rządzącej koalicji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje