Reklama

Reklama

Bliżej "paktu senackiego" - KO i PSL udało się porozumieć w sprawie trzech okręgów

Koalicji Obywatelskiej i PSL udało się porozumieć w sprawie kandydatów do Senatu w trzech okręgach Wielkopolski i Małopolski, gdzie oba komitety chciały wystawić kandydatów, wbrew idei "paktu senackiego" - wynika z informacji PAP.

Spór między KO a PSL Koalicją Polską w sprawie kandydatów do Senatu dotyczył okręgu podpoznańskiego, gdzie PSL-KP zamierzało wystawić byłego posła PO (a wcześniej PiS) Jacka Tomczaka, a KO rekomenduje Jadwigę Rotnicką. Dotyczył też Gniezna, gdzie PSL-KP rekomendowała Eugeniusza Grzeszczaka, a KO w tym samym okręgu posła PO Pawła Arndta.

Reklama

Ostatecznie Jacek Tomczak zdecydował się na start do Sejmu. Także Paweł Arndt powiedział, że jego potencjalny rywal, Eugeniusz Grzeszczak, ostatecznie nie będzie kandydował do Senatu.

Ludowcy otrzymali natomiast możliwość rekomendowania kandydata w Tarnowie, gdzie wycofał się popierany przez KO Jakub Kwaśny. W okręgu, w którym do Sejmu startuje prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL-KP wystawia do Senatu Zbigniewa Karcińskiego, byłego wicestarostę tarnowskiego.

Nie uda się porozumieć w okręgu Wieliczka

Lider PO Grzegorz Schetyna mówił w czwartek wieczorem, że ustalenia w ramach "paktu senackiego" dotyczą już co najmniej 95 na 100 jednomandatowych okręgów senackich. KO i ludowcom raczej na pewno nie uda się porozumieć w okręgu Wieliczka, gdzie wolę kandydowania deklarują popierany oficjalnie przez KO burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, jak i rekomendowany przez PSL-KP wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Problemy są też między KO a lewicą, o czym w czwartek mówili liderzy tej ostatniej. Jak powiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty, choć lewica w ramach "paktu senackiego" obsadza tylko sześć okręgów do Senatu, przynajmniej w trzech mogą pojawić się kontrkandydaci w jakiś sposób popierani przez KO.

Chodzi o Nysę, gdzie lewica wystawia burmistrza Otmuchowa Jana Woźniaka, a Koalicja Obywatelska Pawła Szymkowicza. Problem dotyczy także okręgu nr 24 w Łodzi, gdzie wspólnym opozycyjnym kandydatem miała być Małgorzata Niewiadomska-Cudak z SLD, ale właśnie w tym okręgu postanowił wystartować z własnego komitetu były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Spór między KO i lewicą pojawił się też w woj. śląskim.

"W okręgu nr 77 została w Sosnowcu ustalona pani Morawska-Stanecka. Ponieważ pan prezydent Chęciński z Sosnowca, członek PO, poparł tam osobę, która się nazywa pan Hałasik, w związku z tym postanowiliśmy przenieść panią Morawską-Stanecką do Tych, do okręgu 75" - relacjonował Czarzasty. Tyle że w okręgu 75 KO też zgłosiła kandydata - zastępcę prezydenta Tychów Macieja Gramatykę.

Założenie "paktu senackiego"

Formalnie ustalony podział liczbowy okręgów w ramach "paktu senackiego" zakładał, że Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, samorządowcy) obsadzi 78 okręgów do Senatu, PSL-KP 16 okręgów, a lewica sześć.

Trzej nie wzbudzający kontrowersji kandydaci lewicy to: były wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich w Toruniu, były senator Janusz Bargieł w Olkuszu, przewodniczący Rady Naczelnej PPS Wojciech Konieczny w Częstochowie.

Z kolei kandydaci PSL-KP, którzy nie muszą się obawiać rywali z KO, to: Ryszard Bober (Grudziądz), Sławomir Sosnowski (Biała Podlaska), Józef Kuropatwa (Chełm), Stanisław Witaszczyk (Piotrków Tryb.), Waldemar Pawlak (Płock), Michał Kamiński (Pruszków), Tadeusz Nalewajk (Pułtusk), Ewa Janina Orzełowska (Siedlce), Zenon Białobrzeski (Suwałki), Jan Filip Libicki (Szamotuły), Bartosz Romowicz (Przemyśl), Artur Bagiński (Tomaszów, Skierniewice), Leszek Przybytniak (Kozienice), Andrzej Lasak (Końskie).

Pozostałe miejsca obsadzają kandydaci KO. Wśród kandydatów zatwierdzonych przez Radę Krajową Platformy 19 sierpnia znalazło się 16 dotychczasowych senatorów PO: Barbara Zdrojewska (Wrocław, okręg nr 8), Andrzej Kobiak (Bydgoszcz), Robert Dowhan (Zielona Góra), Władysław Komarnicki (Gorzów Wielkopolski), Jerzy Fedorowicz (Kraków, okręg 32), Bogdan Klich (Kraków, okręg 33), Marek Borowski (Warszawa, okręg 42), Barbara Borys-Damięcka (Warszawa, okręg 43), Aleksander Pociej (Warszawa, okręg 45), Kazimierz Kleina (Słupsk), Sławomir Rybicki (Gdynia), Bogdan Borusewicz (Gdańsk), Leszek Czarnobaj (Malbork), Jerzy Wcisła (Elbląg), Jadwiga Rotnicka (Swarzędz), Tomasz Grodzki (Szczecin).

Kandydaci z rekomendacją KO

W wyborach do Senatu wystartuje też z rekomendacją KO 12 dotychczasowych posłów. Są to: Alicja Chybicka (Wrocław, okręg nr 7), Krzysztof Brejza (Inowrocław), Antoni Mężydło (Toruń), Artur Dunin (Łódź), Elżbieta Stępień (Legnica), Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (Wałbrzych), Jolanta Hibner (Radom), Stanisław Lamczyk (Chojnice), Beata Małecka-Libera (Dąbrowa Górnicza), Paweł Arndt (Gniezno), Wojciech Ziemniak (Leszno), Magdalena Kochan (Świnoujście).

Ponadto, w Bolesławcu wystartuje były lekkoatleta Władysław Kozakiewicz, w Oleśnicy - były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, w Warszawie (okręg 44) - były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, w Opolu - była europosłanka Danuta Jazłowiecka, w Gliwicach - prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, w Jastrzębie-Zdroju - były europoseł PiS i były polityk ugrupowania Polska Jest Najważniejsza Marek Migalski, w Katowicach - były europoseł Marek Plura, a z Piły - były europoseł Adam Szejnfeld.

w Jeleniej Górze o mandat senatora ubiegał będzie się były przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Jerzy Pokój, w Dzierżoniowie - były senator Stanisław Jurcewicz, w Puławach - były poseł Arkadiusz Kasznia, w Lublinie - były członek zarządu Nowoczesnej Jacek Bury, w Zamościu - stołeczny radny Jarosław Kaczyński, w Pabianicach - pabianicki starosta Krzysztof Habura.

W Legionowie wystartuje burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, w Białymstoku - zastępca prezydenta miasta Zbigniew Nikitorowicz, w Bielsku Podlaskim - radny podlaskiego sejmiku Igor Łukaszuk, w Tczewie - wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, w Zabrzu - radna sejmiku śląskiego Halina Bieda.

W Rudzie Śląskiej kandydatem do Senatu jest jeden z liderów Śląskiej Partii Regionalnej Henryk Mercik, w Ostródzie - były senator Stanisław Gorczyca, w Olsztynie - były wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, w Ełku - była burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, w Poznaniu - były rzecznik MSZ, dziennikarz Marcin Bosacki, w Kaliszu - były prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, w Kołobrzegu - były prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

W Zduńskiej Woli wystartuje Jacek Walczak, w Świdniku - Krzysztof Kamiński, w Oświęcimiu - Maciej Koźbiał, w Nowym Targu - Maria Nurowska, z Ciechanowa - Andrzej Kamasa, w Nysie - Paweł Szymkowicz, w Tarnobrzegu - Dariusz Bukowski, w Mielcu - Tadeusz Urban, w Krośnie - Marek Klara, w Rybniku - Grzegorz Wolnik, w Bielsko-Białej - Agnieszka Komor, w Cieszynie - Hubert Maślanka, w Ostrowcu Świętokrzyskim - Marzena Dębniak, w Kielcach - Edward Rzepka, w Koninie - Maciej Sytek, w Ostrowie Wielkopolskim - Ewa Matecka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje