Reklama

Reklama

Rada Krajowa PO zatwierdziła listy do Sejmu i Senatu

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował w poniedziałek listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i kandydatów KO do Senatu. W ostatniej chwili dokonano jeszcze zmian na listach, m.in. w Bydgoszczy Tadeusz Zwiefka zastąpił jako "jedynka" szefa sztabu Krzysztofa Brejzę, który z kolei startuje do Senatu.

Posiedzenie zarządu PO trwało ponad cztery godziny, w pewnym momencie dołączyły liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i szefowa Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

Reklama

W ostatniej chwili dokonano jeszcze zmian na listach, m.in. w Bydgoszczy Tadeusz Zwiefka zastąpił jako "jedynka" szefa sztabu Krzysztofa Brejzę.

"Będziemy wszędzie"

"Będziemy wszędzie - w każdej gminie, każdym powiecie, każdym regionie, ale żeby to robić musimy przegłosować kandydatów"" - mówił w poniedziałek lider PO Grzegorz Schetyna, podczas posiedzenia Rady Krajowej PO.

Schetyna podkreślił, że Rada Krajowa głosowała w poniedziałek nad listą 920 kandydatów w wyborach do Sejmu i 80 kandydatów w wyborach do Senatu. Zaznaczył, że kandydaci będą przedstawiani codziennie przez całą kampanię wyborczą.

Lider PO zaprosił na scenę również "jedynki" Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w poszczególnych okręgach. Ci kandydaci byli prezentowani już pod koniec lipca. 

Schetyna zaprosił na scenę także niektórych szefów struktur regionalnych, którzy - jak mówił - "zrobili miejsce" na liście innym kandydatom, w tym Rafała Grupińskiego, Aleksandra Miszalskiego, Arkadiusza Myrchę. 

Pełną listę kandydatów znajdziesz tutaj 

Porozumienie do Senatu. "Pozostało kilka okręgów"

Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL wypracowały porozumienie w wyborach do Senatu; pozostało kilka okręgów, w których jeszcze prowadzimy rozmowy, to kwestia najbliższych dni, żeby cały projekt został dopięty - stwierdził w poniedziałek sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz.

Według Tyszkiewicza pozostały do ustalenia jeszcze "pewne szczegóły". 

"Jutro spotykamy się z PSL, jesteśmy w kontakcie z Lewicą. Pewne okręgi zostawiliśmy wolne. Wszystkie strony rozmawiają z kandydatami niepartyjnymi i jest szansa, że jeszcze znajdziemy tutaj porozumienie i te okręgi wypełnimy ze wspólnym poparciem dla takich kandydatów" - powiedział sekretarz generalny PO.

Jak podzielono się miejscami? 

Rzecznik Platformy Jan Grabiec poinformował, że dotychczas opozycja porozumiała się co do tego, że na 100 okręgów w wyborach do Senatu KO wystawi kandydatów w 75, Lewica w 6, a PSL w 16. W sprawie kandydatów w 3 okręgach trwają jeszcze rozmowy.

Tyszkiewicz przekazał, że wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej znaleźli się m.in.: b. lekkoatleta Władysław Kozakiewicz, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, senator Barbara Borys-Damięcka, były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, była europosłanka Danuta Jazłowiecka, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, jeden z liderów Śląskiej Partii Regionalnej Henryk Mercik, były europoseł Adam Szejnfeld, były rzecznik MSZ, dziennikarz Marcin Bosacki.

Pytany, czy Lewica zarekomendowała jako kandydatów do Senatu działaczy SLD Marka Dyducha, czy Jerzego Jaskiernię, Tyszkiewicz powiedział, że nie ma takich nazwisk zgłaszanych przez środowisko Lewicy. Przyznał też, że Lewica proponuje "ciekawe kandydatury z szansami na wygraną".

Wśród kandydatów Lewicy, Tyszkiewicz wymienił: Jerzego Wenderlicha (Toruń), Małgorzatę Cudak-Niewiadomską (Łódź), Janusza Bargieła (Olkusz), Wojciecha Koniecznego (Częstochowa) oraz Gabrielę Morawską-Stanecką (Sosnowiec).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy