Reklama

Reklama

Sondaż prezydencki: Andrzej Duda z wyższym poparciem od Rafała Trzaskowskiego

W II turze wyborów prezydenckich chce wziąć udział ponad 65 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Według tego badania, walczący o reelekcję Andrzej Duda może liczyć na poparcie 46,8 proc. respondentów, a jego rywal Rafał Trzaskowski - na 45,9 proc. głosów.

Który z dwóch kandydatów walczących o prezydenturę może liczyć na zwycięstwo? 

Przewaga w granicach błędu statystycznego

Reklama

W badaniu dla RMF FM i "DGP" lepszy wynik uzyskał walczący o reelekcję Andrzej Duda - chce głosować na niego 46,8 proc. respondentów. Jego przewaga nad Rafałem Trzaskowskim nie jest jednak duża - kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 45,9 proc. głosów. 

Sondaż pokazuje, że przewaga jest w granicach błędu statystycznego.

Co ważne, 7,4 proc. badanych wciąż nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje. 

Jak zagłosują wyborcy Hołowni, Bosaka, Biedronia i Kosiniaka?

Jak w II turze zagłosują ci wyborcy, którzy w I turze oddali głos na Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza? 

Według sondażu, zdecydowana większość wyborców Hołowni (70 proc.) chce głosować na Rafała Trzaskowskiego, a tylko 4 proc. z nich zamierza oddać głos na Andrzeja Dudę. Również większość wyborców Bosaka (70 proc.) zamierza poprzeć kandydata Koalicji Obywatelskiej. 30 proc. osób, które w I turze głosowały na kandydata Konfederacji, teraz chce poprzeć walczącego o reelekcję prezydenta. 

W przypadku elektoratu Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza wyniki dotyczące głosowania w II turze mogą być zaburzone ze względu na niewielką liczbę głosów, którą otrzymali ci kandydaci. Badanie pokazuje jednak, że po 40 proc. osób z obu tych grup chce zagłosować na Andrzeja Dudę, a Rafała Trzaskowskiego zamierza poprzeć 60 proc. wyborców kandydata Lewicy i 50 proc. wyborców lidera ludowców. 

Ile osób chce głosować w II turze?

Uczestników badania dla RMF FM i "DGP" zapytano o to, czy wzięliby udział w II turze wyborów prezydenckich, gdyby odbywała się ona w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi pozytywne wybrało ponad 65 proc. respondentów (57,6 proc. dla "zdecydowanie tak" i 7,7 dla "raczej tak"). 

Głosować nie chce 32 proc. badanych (27,1 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie nie" i 4,9 proc. dla odpowiedzi "raczej nie"). 2,8 proc. przepytanych przez United Surveys osób nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 

Czy na decyzje badanych dotyczące udziału w wyborach wpływ ma ryzyko zarażenia koronawirusem? 51,8 proc. respondentów twierdzi, że tak nie jest. Odpowiedź "tak" wybrało 47,3 proc. uczestników badania, a 0,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 

Sondaż został przeprowadzony 4 lipca na grupie 1100 osób.

Maciej Nycz

Czytaj na stronie RMF24.pl

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje