Wybory samorządowe 2014

"Gazeta Wyborcza": Kto wygrał wybory w dużych miastach?

Mapa wyników wyborów do 65 miast na prawach powiatu wskazuje, że wygrały komitety lokalne. Ich przedstawiciele zdobyli 34 fotele prezydenckie. Druga jest PO - 18 wygranych, dalej PiS i SLD - po sześć i Twój Ruch - jeden - informuje "Gazeta Wyborcza". W całej Polsce komitety lokalne wzięły 57 spośród 106 foteli prezydenckich.

Dziennik zastrzega, że statystyka jest nieco myląca, ponieważ część komitetów lokalnych była wspierana przez partie.

Reklama

Kandydaci Platformy w największych miastach - Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Paweł Adamowicz w Gdańsku i popierany przez PO Rafał Dutkiewicz we Wrocławiu - stoczyli trudną, ale wygraną walkę z kandydatami PiS.

Prawo i Sprawiedliwość nie wygrało wyborów w żadnym mieście wojewódzkim, z wyjątkiem Kielc, gdzie zwyciężył wspierany przez PiS Wojciech Lubawski. Poniosło też porażkę w Radomiu (Andrzej Kosztowniak przegrał z Radosławem Witkowskim), gdzie do zmiany zachęcała premier Ewa Kopacz. Straciło też Elbląg (Jerzy Wilk przegrał z Witoldem Wróblewskim), gdzie rok temu uzyskało władzę po referendum.

Największym miastem, w którym będzie rządził PiS, jest teraz Nowy Sącz.

Kandydaci popierani przez SLD utrzymali m.in. Rzeszów i Kraków, a stracili na rzecz PO Sosnowiec.

W Wadowicach będzie rządzić związany z Ruchem Palikota Mateusz Klinowski. Sensacją jest wybór Roberta Biedronia na prezydenta Słupska. Biedroń startował z niezależnego komitetu, ale jest posłem Twojego Ruchu.

Miasta na prawach powiatu, w których wygrali kandydaci Platformy:

Warszawa, Gdańsk, Lublin, Bydgoszcz, Płock, Koszalin, Łódź, Poznań, Włocławek, Grudziądz, Radom, Wałbrzych, Tarnów, Sosnowiec, Rybnik, Chorzów, Świętochłowice. W Jeleniej Górze wygrał Marcin Zawiła, który należy do PO, ale nie był przez nią popierany.

Powiatowe miasta, w których wygrali kandydaci PiS:

Nowy Sącz, Siedlce, Ostrołęka, Łomża, Biała Podlaska, Zamość

Powiatowe miasta, w których wygrali kandydaci SLD:

Świnoujście, Konin, Chełm, Częstochowa, Rzeszów, Dąbrowa Górnicza

Dowiedz się więcej na temat: wybory samorządowe 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje