Wybory samorządowe 2014

PO nie wystawi kandydata. Zamierza poprzeć Dutkiewicza na prezydenta miasta

Wszystko wskazuje, że na to, że w nadchodzących wyborach samorządowych Platforma Obywatelska nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Wrocławia i poprze Rafała Dutkiewicza. Swoich kandydatów na pewno wystawią SLD i PiS.

Lokalna koalicja PO ze Stowarzyszeniem Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu przewodniczy Dutkiewicz, to konsekwencja zmian, jakie dokonały się we władzach dolnośląskiej Platformy w zeszłym roku. Jesienią 2013 r. na stanowisku szefa dolnośląskich struktur Grzegorza Schetynę zastąpił Jacek Protasiewicz, który już wówczas zapowiadał porozumienie z Dutkiewiczem. Pierwszym tego efektem było przyjęcie w lutym tego roku do koalicji w sejmiku województwa działaczy ODŚ.

Reklama

Jak powiedział  szef dolnośląskich struktur PO Jacek Protasiewicz, obecnie nadal prowadzone są rozmowy PO z ugrupowaniem Dutkiewicza, dotyczące porozumienia ws. wyborów samorządowych. - W najbliższych tygodniach mają zapaść decyzje, w jakim zakresie razem wystartujemy w wyborach samorządowych - powiedział Protasiewicz.

Dodał, że według obecnych ustaleń PO nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Wrocławia i poprze Dutkiewicza. - Chcemy przy tym, by ODŚ nie wystawił kandydata w Wałbrzychu, gdzie ma wystartować obecny prezydent Roman Szełemej - mówił Protasiewicz.

Szef dolnośląskiej PO powiedział również, że trwają rozmowy na temat wspólnej listy ODŚ i PO do sejmiku województwa. - Chcemy jednak, by była to lista pod szyldem PO - powiedział.

Swojego kandydata na prezydenta stolicy Dolnego Śląska nie wskazało jeszcze PiS. Poseł Adam Lipiński, pełnomocnik tej partii w regionie, powiedział, że kandydat zostanie wyłoniony po 20 lipca. Według lokalnych mediów szanse na rywalizację o fotel prezydenta Wrocławia mają wrocławska radna Mirosława Stachowiak-Różecka oraz radny sejmiku Andrzej Jaroch.

Również SLD po 20 lipca chce przedstawić swojego kandydata na prezydenta Wrocławia. - Zdradzimy jego nazwisko dopiero po konsultacjach z szerokim środowiskiem lewicy we Wrocławiu - powiedział szef dolnośląskiego SLD Radosław Mołoń.

Wcześniej lokalne media podawały, że w wyborach na prezydenta Wrocławia mogłaby wystartować europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, która jednak pod koniec czerwca zrezygnowała z członkostwa w SLD. Mołoń zapewnia, że nie pokrzyżowało to planów Sojuszu. - Tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego pani poseł mówiła, że nie wystartuje w wyborach samorządowych - powiedział Mołoń, choć przyznał, że SLD liczył na jej wsparcie w kampanii.

Nad wystawieniem swojego kandydata wciąż zastanawia się PSL. Szef dolnośląskich struktur tej partii Kazimierz Huk powiedział, że decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach. - Jeżeli zdecydujemy się na start w wyborach na prezydenta Wrocławia, to kandydatem będzie albo wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, albo Rafał Kubacki - powiedział Huk.

Dutkiewicz sprawuje urząd prezydenta Wrocławia trzecią kadencję. W 2011 r. wygrał wybory w pierwszej turze otrzymując 71,63 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali: Sławomir Piechota (PO) - 11,01 proc., Dawid Jackiewicz (PiS) - 9,99 proc., Jacek Uczkiewicz (SLD) - 4,52 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje