Gdańsk: Kandydatury Adamowicza, Lieder i Płażyńskiego oficjalnie zgłoszone

Obecny prezydent Paweł Adamowicz, posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder oraz prawnik Kacper Płażyński z PiS to oficjalnie zgłoszeni do tej pory kandydaci na prezydenta Gdańska. Swojego kandydata nie ogłosiła jeszcze Platforma Obywatelska.

W połowie lutego zamiar ubiegania się o reelekcję ogłosił obecny prezydent Gdańska 52-letni Paweł Adamowicz, sprawujący tę funkcję od 1998 r.

Jego deklaracja nie wzbudziła jednak entuzjazmu wśród polityków Platformy Obywatelskiej. O wycofanie się z kandydowania apelował do Adamowicza m.in. b. prezydent RP Lech Wałęsa, ale Adamowicz oświadczył, że jego decyzja o starcie w wyborach jest nieodwołalna.

Reklama

Możliwości poparcia Adamowicza nie widzi Nowoczesna, której oficjalnie ogłoszoną kandydatką na najwyższy urząd w mieście jest posłanka Ewa Lieder.

Niewykluczone, że jeśli PO i Nowoczesna zdecydują się na wspólny start w wyborach samorządowych, to Lieder ustąpi na rzecz przedstawiciela PO bądź to ona sama będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej. W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Lieder reprezentująca wówczas ruch społeczny "Gdańsk Obywatelski" zajęła trzecie miejsce z poparciem ponad 12 proc. głosujących, za Adamowiczem (46 proc.) i Andrzejem Jaworskim z PiS (nieco ponad 26 proc.).

Ogłoszony w czwartek kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska to Kacper Płażyński, syn b. marszałka Sejmu i b. wojewody gdańskiego na początku lat 90., Macieja Płażyńskiego (zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej - PAP). Ma 29 lat i jest absolwentem prawa. Należy do PiS. Od kilku lat angażuje się w działalność społeczną na rzecz mieszkańców. Obecnie zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk w spółce Energa. PAP nie udało się skontaktować z Płażyńskim.

PO swojego kandydata na prezydenta Gdańska ma wybrać spośród dwojga polityków: posłanki PO Agnieszki Pomaskiej oraz syna b. prezydenta, eurodeputowanego Platformy Jarosława Wałęsy.

38-letnia Pomaska jest z wykształcenia politologiem, w Sejmie zasiada od 2009 r. Jest przewodniczącą PO w Gdańsku. 41-letni Jarosław Wałęsa był posłem w latach 2005-09, a od 2009 r. sprawuje mandat deputowanego w Parlamencie Europejskim, wykształcenie wyższe politologiczne zdobył na jednej z amerykańskich uczelni.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jako swojego kandydata na prezydenta Gdańska ogłosił anglistę, b. rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Andrzeja Ceynowę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje