Reklama

Reklama

Kraków: Gibała zapowiada walkę z "wizualnym smogiem"

Kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała zapowiedział bezpłatne doradztwo dla przedsiębiorców przy projektowaniu szyldów i reklam oraz uruchomienie "pogotowia projektowego". W ten sposób chce walczyć ze "smogiem wizualnym" w przestrzeni miejskiej.

"Kraków jest miastem absolutnie pięknym, a często jest szpecony przez brzydkie szyldy, reklamy, przybudówki i nadbudówki" - powiedział Gibała w piątek na konferencji prasowej. "Po pierwsze wprowadzimy opiekę projektową dla wszystkich, którzy chcieliby upiększyć swoje kamienice. Nie chcemy, żeby były tylko zakazy" - zapowiedział.

Reklama

Gibała przedstawił też swojego kolejnego eksperta - absolwenta krakowskiej ASP, grafika i wykładowcę ASP i UJ dr Tomasza Wełnę, którego zadaniem jest znalezienie sposobów na uporządkowanie chaosu przestrzennego, panującego w wielu miejscach Krakowa i zadbanie o estetykę miasta.

"W Krakowie są ulice, którymi lubię chodzić i są takie, których wolę nie odwiedzać, unikam ich podświadomie. To ulice pełne chaosu, pełne 'smogu wizualnego', miejsca, w których Kraków nie wygląda jak miasto europejskiej i światowej rangi, ale jak przedmieścia w bardzo dalekim kraju Trzeciego Świata i co najdziwniejsze, to są miejsca odległe o kilkaset metrów od Rynku, Wawelu i Parku Kulturowego" - mówił dr Wełna.

"Opieka projektowa" i "Pogotowie projektowe"

Jego zdaniem w Krakowie warto zainicjować "opiekę projektową", dotyczącą szyldów i reklam dla przedsiębiorców oraz wprowadzić "pogotowie projektowe", którego zadaniem byłaby reakcja na to, co złego dzieje się w przestrzeni publicznej. Kolejny pomysł to "zazielenienie" konstrukcji stadionu Wisły, tak aby wyglądał lepiej.

Gibała mówił, że wsparcie przy projektowaniu szyldów i reklam, dla tych, którzy chcieliby upiększyć swoje kamienice byłoby bezpłatne. Projekty wykonywaliby specjaliści zatrudnieni w urzędzie miejskim i opłacani z budżetu miasta. Według jego szacunków, na ten cel potrzeba kilkaset tysięcy złotych. Dodał, że zamierza także zakazać wieszania w Krakowie - zasłaniających budynki - wielkoformatowych reklam.

Kandydaci na urząd prezydenta Krakowa

O fotel prezydenta Krakowa walczyć chcą poza obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim: kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann, Konrad Berkowicz z partii Wolność, Łukasz Gibała jako kandydat niezależny, kandydatka Kukiz’15 Jolanta Gajęcka, kandydatka Partii Razem Daria Gosek-Popiołek oraz kandydat Partii Wolni i Solidarni Grzegorz Gorczyca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje