Wrocław: PO zrezygnuje z Kazimierza Michała Ujazdowskiego?

PO i Nowoczesna ogłoszą w poniedziałek rano zamiar tworzenia „Koalicji Obywatelskiej” we Wrocławiu i wystawienia wspólnego kandydata na prezydenta miasta – dowiedziała się nieoficjalnie PAP od dolnośląskich posłów opozycji. Według tych informacji kandydatem tym nie będzie Kazimierz M. Ujazdowski.

W poniedziałek nazwisko nowego kandydata na prezydenta nie zostanie ogłoszone - dowiedziała się PAP od osób znających kulisy rozmów PO i Nowoczesnej.

Reklama

Jak wynika z informacji PAP wspólne oświadczenie liderów PO i Nowoczesnej Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer ma dotyczyć tworzenia "Koalicji Obywatelskiej" w wyborach do sejmiku województwa i rady miasta, a także rezygnacji przez PO z kandydatury Ujazdowskiego.

Konferencja Schetyny i Lubnauer ma się odbyć w poniedziałek o godz. 9 na wrocławskim Placu Solnym.

O tym, że to Ujazdowski, w przeszłości m.in. wiceprezes PiS, będzie kandydatem Platformy na prezydenta Wrocławia Schetyna poinformował w kwietniu. Jego decyzja oznaczała też, że startować nie będzie wskazana wcześniej jako kandydatka posłanka PO i profesor onkologii Alicja Chybicka.

Niekorzystne sondaże

Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych od polityków opozycji na Dolnym Śląsku wynika, że powodem rezygnacji z drugiego już kandydata PO są niekorzystne dla Ujazdowskiego sondaże we Wrocławiu.

Wskazują one, że do drugiej tury wyborów mają szanse przejść: kandydatka Zjednoczonej Prawicy Mirosława Stachowiak-Różecka i ubiegający się o urząd prezydenta bliski współpracownik obecnego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza - Jacek Sutryk. Ujazdowski w tym sondażu jest trzeci i - jak podkreślają rozmówcy PAP - w takiej sytuacji Schetyna podjął decyzję, by wycofać jego kandydaturę.

Według źródeł PAP wciąż nie jest pewne, kto będzie kandydatem "Koalicji Obywatelskiej" PO i Nowoczesnej - Jacek Sutryk, którego popiera Nowoczesna (także stowarzyszenie Unia Europejskich Demokratów, którą założyli m.in. dwaj wyrzuceni z PO posłowie: Jacek Protasiewicz i Michał Kamiński), czy poseł Nowoczesnej Michał Jaros.

Kandydatem na prezydenta Wrocławia, popieranym przez Nowoczesną jest obecnie Jacek Sutryk; wcześniej jednak zarząd tej partii rekomendował kandydaturę Jarosa.

Negocjacje trwają

"Negocjacje się jeszcze nie skończyły, moim zdaniem żadne nazwisko jutro nie padnie" - mówi PAP jeden ze znanych wrocławskich posłów. Inny dodaje: "stan na wczoraj był taki: bardzo dobrze szły negocjacje z Jarosem i bardzo źle z Sutrykiem". "Jakbym miał oszacować szanse, to byłoby to 9:1 dla Jarosa" - podkreśla rozmówca PAP.

Źródła PAP są jednak zgodne, że póki co negocjacje rozbijają się o skład list wyborczych, ponieważ Platforma chciałaby mieć decydujący głos dotyczący ich obsady.

Wrocław to póki co jedyne miasto, gdzie PO i Nowoczesnej nie udało się zawiązać "Koalicji Obywatelskiej".

Informację na ten temat podały też portale rp.p., fakt24.pl, gazetawroclawska.pl. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy