Zachodniopomorskie: Koalicja Obywatelska, PSL i SLD zawarły koalicję

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zawarli w piątek umowę koalicyjną w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Koalicja ma w 30-osobowym sejmiku 16 mandatów.

"Ta umowa zawiera wiele punktów programowych, ale to, co - jak myślę - łączy nas, to przede wszystkim wartości" - powiedział w piątek dziennikarzom szef Platformy Obywatelskiej w Szczecinie i marszałek województwa w poprzedniej kadencji Olgierd Geblewicz, który jest rekomendowany przez Koalicję Obywatelską na marszałka.

Reklama

"To, co dzisiaj dzieje się na Pomorzu Zachodnim, ma również wpływ na całą Polskę. W przyszłym roku będziemy wybierali, w jakim kierunku ma iść Polska i ten jasny, czytelny głos Pomorza Zachodniego, że tu, na Pomorzu Zachodnim wszystkie prodemokratyczne, prosamorządowe i proeuropejskie siły mają porozumienie jest na pewno głosem znaczącym" - powiedział Geblewicz.

"Wzajemne wsparcie"

Dodał, że koalicja będzie też współpracować z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Podkreślił, że liczy na "wzajemne wsparcie", dotyczące przede wszystkim "dobrych rozwiązań dla Pomorza Zachodniego i wspólnych inicjatyw".

Na wicemarszałków zarekomendowano Jarosława Rzepę (PSL) i Tomasza Sobieraja (KO). Obaj pełnili tę funkcję w poprzedniej kadencji. Koalicja chce też, aby członkami zarządu zostali Stanisław Wziątek z SLD i Janusz Gromek z PO. Na przewodniczącą sejmiku rekomendowana natomiast została Maria Ilnicka-Mądry, radna Bezpartyjnych, która mandat otrzymała po tym, jak ze swojego miejsca w radzie zrezygnował podróżnik i kajakarz Aleksander Doba.

Porozumienie Koalicji

KO w wyborach samorządowych wprowadziła do sejmiku 13 radnych, 11 mandatów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, PSL - 2, a SLD - 1.

W poprzednich kadencjach PO rządziła w koalicji z PSL. Po tegorocznych wyborach, aby uzyskać większość, składająca się z radnych PO i Nowoczesnej Koalicja Obywatelska musiała porozumieć się z Bezpartyjnymi lub z jedynym radnym SLD - Stanisławem Wziątkiem.

Wcześniej SLD przez 12 lat był w opozycji do poprzedniego zarządu. Tłumacząc nową sytuację były radny sejmiku i szef zachodniopomorskich struktur SLD Dariusz Wieczorek powiedział, że działacze partii są "pozytywnie zaskoczeni". "Ku naszemu zdziwieniu jednak było bardzo duże otwarcie i te rozmowy prowadzone były w bardzo pozytywnej atmosferze" - powiedział.

"Kwestia priorytetowa"

"Uzgodniliśmy, że bardzo ważną kwestią, absolutnie priorytetową, jest przyjęcie strategii. To będzie taki dokument pokazujący, w jaki sposób nasze województwo będzie się rozwijać. Mogę powiedzieć, że z panem marszałkiem grałem kilka razy w jednym zespole rockowym, więc myślę, że równie dobrze wyjdzie nam wypełnianie zapisów rozmowy koalicyjnej" - podkreślił Wieczorek.

Pierwsza sesja zachodniopomorskiego sejmiku odbędzie się w piątek, ma się rozpocząć o godz. 13.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje