Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2011

Kobiety nie wiedzą o parytetach

Większość młodych Polek nie wie, że w najbliższych wyborach kobiety będą miały zagwarantowaną jedną trzecią miejsc na listach kandydatów - wynika to z ankiety "Metra" przeprowadzonej na ulicach największych miast.

Ustawa podpisana w styczniu przez prezydenta gwarantuje kobietom 35 proc. miejsc na listach wyborczych do parlamentu, samorządów, do Parlamentu Europejskiego. Ale prawie 70 proc. kobiet przepytanych przez "Metro" nie wie, że system kwot będzie obowiązywał już w jesiennych wyborach parlamentarnych. Nie wierzą też, że dzięki temu więcej kobiet wejdzie do parlamentu. Jak m.in. wynika z sondy "Metra", 70 proc. kobiet nie wie, że w najbliższych wyborach kobietom przypadnie 1/3 miejsc na listach wyborczych (30 proc. uważa, że nie będzie takiej regulacji, 40 proc. o tym nie wie). 60 proc. kobiet uważa, że gwarantowana obecność kobiet na listach wyborczych nie przełoży się na ich liczbę w Sejmie.

Reklama

Najbardziej nieświadome gwarantowanego parytetu są młode Polki. One też są najbardziej sceptyczne, czy kwoty zwiększą liczbę wybranych kobiet.

Sondaż przeprowadził dla "Metra" mTarget w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.

Więcej w "Metrze".

Dowiedz się więcej na temat: parytety | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje