824 tysiące Ukraińców opuściło swoje domy

Według informacji Organizacji Narodów Zjednoczonych wojna na Ukrainie spowodowała, że ponad 824 tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy.

Z raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że co najmniej 430 tysiące znalazło schronienie w innych miejscach na terenie Ukrainy. 387 tysięcy uciekło do Rosji, 6600 ubiegało się o azyl w krajach Unii Europejskiej, a 581- na Białorusi. 

Reklama

Komisarz zapowiada pomoc dla uchodźców, która jest szczególnie potrzebna w obliczu nadchodzącej zimy. Według raportu, najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Doniecka, Charkowa, Kijowa, Dniepropietrowska i Zaporoża.

Poprzednie dane UNHCR z 2 września - wskazywały, że konflikt na Ukrainie zmusił do opuszczenia domów ponad pół miliona ludzi; co najmniej 260 000 stanowili uchodźcy wewnętrzni, a porównywalna grupa uchodźców udała się do Rosji.

"UNHCR próbuje pomóc najbardziej poszkodowanym w sytuacji, gdy Ukraina, gdzie trwa kryzys, staje w obliczu zimy" - oświadczyła organizacja.

Niemal 95 proc. uchodźców na Ukrainie to mieszkańcy wschodnich regionów. Według UNHCR pomoc humanitarna jest szczególnie potrzebna w regionach Doniecka i Charkowa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy