Fabius: Francja mogłaby rozważyć anulowanie sprzedaży Mistrali Rosji

Francja "mogłaby rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie przez Rosję - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Francji Laurent Fabius. Podkreślił, że inne kraje europejskie również powinny nałożyć sankcje.

Francja "mogłaby rozważyć" unieważnienie sprzedaży Rosji francuskich okrętów wojskowych typu Mistral, "jeśli (prezydent Rosji Władimir) Putin będzie kontynuował to, co robi" na Ukrainie - powiedział szef francuskiej dyplomacji w stacji telewizyjnej TF1.

Reklama

Dodał, że "Francja zwróci się do innych, w tym zwłaszcza do Brytyjczyków, aby zrobili to samo z aktywami rosyjskich oligarchów w Londynie". - Sankcje muszą dotknąć wszystkich - oświadczył, zaznaczając, że unieważnienie kontraktu na Mistrale będzie miało również "negatywny efekt dla Francuzów".

"Trzeci poziom sankcji" wobec Rosji

Jak sprecyzował, takie środki retorsji ekonomicznej stanowiłyby "trzeci poziom sankcji" wobec Rosji. - Na razie jesteśmy na poziomie drugim - dodał.

Unia Europejska ogłosiła w poniedziałek listę 21 osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Krymie. Drugi poziom unijnych sankcji obejmuje członków samozwańczych władz Krymu, a także rosyjskich deputowanych i wojskowych.

6 marca na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli UE postanowiła w ramach pierwszego poziomu sankcji zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

Kontrakt na zakup dwóch okrętów Mistral

W sobotę prezydent Francji Francois Hollande zapytany na konferencji prasowej o możliwe zawieszenie sprzedaży Rosjanom Mistrali, odparł, że tego rodzaju sankcje "dotyczące współpracy wojskowej" należą do "sankcji trzeciego stopnia".

Po długich negocjacjach Rosja i Francja podpisały w czerwcu 2011 roku kontrakt na zakup dwóch okrętów Mistral dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Wartość transakcji szacuje się na ponad miliard euro. Był to pierwszy tak duży rosyjski kontrakt na import broni od upadku Związku Radzieckiego.

Porozumienie międzyrządowe o sprzedaży Rosji okrętów Mistral dotyczyło czterech okrętów, z których dwa miały być zbudowane w Rosji. Ta opcja została jednak zakwestionowana w grudniu 2012 r. przez rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, byłego stałego przedstawiciela Rosji przy NATO.

Niektórzy sojusznicy Francji w NATO zgłaszali zastrzeżenia w tej sprawie, krytykując udostępnianie nowoczesnych technologii zbrojeniowych Moskwie, która mogłaby je wykorzystać przeciwko swym postkomunistycznym sąsiadom. Obawy te wzrosły po akcji militarnej Rosji przeciwko Gruzji w 2008 roku.

Mistral ma blisko 24 tys. ton wyporności. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców

Dowiedz się więcej na temat: Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje