Ławrow: Ukraina musi pilnie wdrożyć porozumienie z Genewy

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział swemu amerykańskiemu odpowiednikowi Johnowi Kerry'emu we wtorek, że Ukraina musi pilnie wdrożyć postanowienia porozumienia z Genewy, mającego zażegnać ukraiński kryzys.

Wydane przez władze w Kijowie rozkazy wykorzystania sił zbrojnych w kryzysie powinny zostać odwołane, nacjonalistyczny ruch Prawy Sektor należy rozbroić, trzeba też uwolnić aresztowanych działaczy na południu i wschodzie Ukrainy oraz rozpocząć reformę ukraińskiej konstytucji - mówił Ławrow.

Reklama

Wtorkowa rozmowa telefoniczna ministrów odbyła się z inicjatywy USA; obaj politycy zgodzili się utrzymywać kontakt - podano w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Zawarte w ubiegłym tygodniu porozumienie między Ukrainą, Rosją, USA i Unią Europejską przewiduje, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań. Ponadto wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą być zwrócone prawowitym właścicielom, a wszystkie nielegalnie okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opuszczone.

W ostatnich dniach Rosja i Ukraina wzajemnie oskarżały się o naruszanie postanowień genewskiego porozumienia, które od początku przyjmowane było z ostrożnością.

"Rosja stosuje nowe sposoby destabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie"

Ukraińskie MSZ zarzuca Rosji, że ta stosuje wciąż nowe sposoby destabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie, a kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne nielegalne formacje zbrojne "kontynuują działania obliczone na usprawiedliwienie nowego etapu wojskowej agresji Rosji".

Ławrow w poniedziałek wezwał USA do "wywarcia wpływu na Kijów, by nie dał gorącym głowom sprowokować krwawego konfliktu" i "zmusił obecne władze Ukrainy do bezwzględnego wypełnienia zobowiązań". Mówił, że porozumienie jest zagrożone "z powodu niemożności i braku chęci władz w Kijowie, by położyć kres aktom przemocy ze strony ultranacjonalistów (...) oraz by zakończyć aresztowania i uwolnić działaczy ruchu protestacyjnego na południowym wschodzie Ukrainy".

Wcześniej we wtorek tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju, wstrzymanej w piątek z powodu świąt Wielkanocy. Turczynow oświadczył, że w okolicach kontrolowanego przez separatystów Słowiańska w obwodzie donieckim znaleziono ciała dwóch osób, w tym członka partii Batkiwszczyna Wołodymyra Rybaka, porwanego dzień wcześniej przez terrorystów. Zbrodni dokonano jego zdaniem "przy pełnym wsparciu Federacji Rosyjskiej".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje