Reklama

Reklama

Milosz Zeman: Krym nie może powrócić do Ukrainy

Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział, że Krym nie może wrócić do Ukrainy. Jednocześnie przyznał, że aneksja półwyspu była pogwałceniem międzynarodowych umów, które gwarantowały Ukrainie integralność państwa. Wypowiedź przywódcy Czech była odpowiedzią na pytanie czytelnika jednego z czeskich portali internetowych.

Milosz Zeman podkreślił, że radziecki przywódca Nikita Chruszczow, który w 1954 roku przekazał Krym Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, popełnił "niewybaczalne głupstwo". Prezydent Czech dodał też, że "wielu światowych polityków podziela tę opinię".

Reklama

Nie powiedział jednak, jakich konkretnie polityków miał na myśli.

Prezydent Czech obrońcą Rosji

Milosz Zeman jest znany z prorosyjskich wypowiedzi oraz krytyki sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Był jedynym zachodnim przywódcą, który pojechał w maju do Moskwy 2015 roku na obchody zakończenia II wojny światowej.

Rosja dokonała aneksji należącego do Ukrainy półwyspu krymskiego w lutym 2014 roku. Znajdowały się tam mające duże znaczenie strategiczne bazy wojskowe. Należała do nich między innymi siedziba Floty Czarnomorskiej, która znajdowała się w Sewastopolu.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje