MSZ Ukrainy nie potwierdza wycofania wojsk Rosji znad granicy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nie potwierdziło we wtorek informacji władz w Moskwie, iż rosyjskie wojska wycofały się z terenów przy granicy ukraińskiej. Według Służby Granicznej Ukrainy jeszcze w poniedziałek obserwowano tam ruchy wojsk.

- Niestety, nie możemy potwierdzić tych informacji. Oczekujemy na oficjalne dane na ten temat od naszych służb specjalnych - oświadczył na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwski.

Reklama

Podobnie wypowiadają się przedstawiciele służb prasowych Służby Granicznej Ukrainy. - Za wcześnie jeszcze na komentowanie tej sytuacji, ponieważ należy ją rzetelnie zbadać, ale wycofanie wojsk nie jest zadaniem, które można zrealizować w godzinę. Jeszcze w poniedziałek po południu obserwowaliśmy w pobliżu granicy rosyjskie samoloty, helikoptery oraz inny sprzęt - oświadczyła Służba Graniczna.

W poniedziałek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał w rozmowie telefonicznej z szefem resortu obrony USA Chuckiem Haglem, że wojska rosyjskie, uczestniczące w manewrach u granic Ukrainy, zostały wycofane do swych stałych baz.

We wtorek wiadomość tę skomentowało NATO, które oświadczyło, iż nie zaobserwowano żadnych ruchów armii Federacji Rosyjskiej świadczących o tym, że jest to prawda. NATO informowało wcześniej, że Rosja zgrupowała przy granicy z Ukrainą około 40 tysięcy żołnierzy.

Wiceminister Łubkiwski powtórzył tego dnia, że jeśli Rosja zdecyduje się na wtargnięcie na ukraińskie ziemie, spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią. - Jeśli Rosja przekroczy granicę, jeśli rozpocznie się bezpośredni konflikt, to Ukraina udzieli zdecydowanej odpowiedzi militarnej - uprzedził dyplomata.

Z Kijowa Jarosław Junko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje