Nie żyje patriarcha Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego

Zmarł metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Włodzimierz (Wiktor Sabodan). Był zwolennikiem większej niezależności tego Kościoła od Moskwy.

Metropolita Włodzimierz chorował od kilku lat. Jego stan pogorszył się na początku tego miesiąca. Zmarł w nocy w klinice w Kijowie w wyniku krwotoku wewnętrznego. Jutro w ławrze kijowskiej wierni będą mogli pożegnać się ze swoim duchowym przywódcą. 

Reklama

Włodzimierz, czyli Wiktor Sabodan, urodził się w 1935 roku w obwodzie chmielnickim. Uczył się w seminariach duchownych w Odessie i Leningradzie, obecnym Petersburgu.

Biskupem został jeszcze w czasach Związku Radzieckiego - w 1966 roku. W 1992 roku po zmianach organizacyjnych związanych z rozpadem ZSRR objął stanowisko metropolity kijowskiego i całej Ukrainy. Nie był zwolennikiem autokefalii ukraińskiej Cerkwi, ale był obrońcą jej niezależności w ramach Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

W ostatnich dwóch latach dochodziło do prób odsunięcia go przez promoskiewskie skrzydło tego Kościoła na Ukrainie. W czasie niedawnej rewolucji Włodzimierz zajmował wyważone stanowisko nie popierając żadnej ze stron.

Już po jej zakończeniu zrezygnował ze stanowiska ze względu na stan zdrowia, zachował jednak dożywotnio swój tytuł metropolity kijowskiego i całej Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje