Siergiej Ławrow rozmawiał przez telefon z Johnem Kerrym

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał dziś z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na temat "normalizacji sytuacji na Ukrainie i poszukiwania rozwiązań pokojowych". Negocjacje będą kontynuowane w piątek w Londynie - podało rosyjskie MSZ.

Relacjonując rozmowę telefoniczną ministrów, rosyjski MSZ napisał, że przedmiotem rozmowy były "rosyjskie i amerykańskie propozycje dotyczące uspokojenia sytuacji i pokojowego rozwiązania" ukraińskiego kryzysu.

Reklama

Jak w poprzednich dniach, komunikat nie wspomina nic o poczynionych ustaleniach bądź jakimkolwiek porozumieniu.

Agencja ITAR-TASS podaje jedynie, że "dialog na temat Ukrainy będzie kontynuowany w Londynie".

Według agencji Reutera i AFP Kerry powiedział, że zarówno USA, jak i Unia Europejska gotowe są podjąć "poważne kroki" w ramach retorsji wobec Rosji, jeśli dojdzie do zaplanowanego na niedzielę referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji.

W środę szef amerykańskiej dyplomacji powiedział w Kongresie o planowanym spotkaniu w Londynie: "Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i - jak myślę - także świata, że znajdziemy rozstrzygnięcie, które zapewni poszanowanie integralności i suwerenności Ukrainy".

Spotkanie odbędzie się na dwa dni przed zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Z kolei rosyjski parlament ma w tej sprawie głosować 21 marca. Według USA byłoby to naruszenie ukraińskiej konstytucji oraz prawa międzynarodowego.

Dowiedz się więcej na temat: sekretarz stanu USA John Kerry | Siergiej Ławrow | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy