Ukraina: Rozmowy pokojowe w Doniecku

Dziś w Doniecku mają się odbyć rozmowy samozwańczych władz z rosyjskimi i ukraińskimi wojskowymi. Strony chcą doprowadzić do jak najszybszego zawieszenie broni.

Chodzi przede wszystkim o lotnisko w Doniecku, które od kilku miesięcy jest atakowane przez separatystów i rosyjskie wojska. Ukraińcy bronią się ponosząc minimalne straty.

Według informacji doradcy prezydenta Jurija Biriukowa, w ostatnich dniach zginęło tam 27 funkcjonariuszy rosyjskich oddziałów specjalnych. O stratach informują też inne ukraińskie źródła, nie podawały one jednak liczby ofiar. Jeszcze wczoraj rozpoczęły się rozmowy rosyjskich i ukraińskich generałów, które doprowadziły wieczorem do uspokojenia się sytuacji w okolicach lotniska.

W dzisiejszych negocjacjach chodzi jednak o długoterminowe rozwiązanie, które pozwoli na późniejsze wycofanie wojsk ze strefy buforowej.

Według OBWE, takie porozumienie osiągnięto już w obwodzie ługańskim. Zawieszenie broni ma tam obowiązywać od 5 grudnia. Już następnego dnia powinno się rozpocząć wycofywanie ciężkiego sprzętu ze strefy buforowej oddzielającej terytoria kontrolowane przez Ukraińców i przez separatystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje