W.Brytania: Timczenko sprzedał akcje Gunvoru w przededniu sankcji

W obawie przed amerykańskimi sankcjami rosyjscy oligarchowie ukrywają swój majątek. Gunvor, jedna z największych na świecie firm handlujących ropą ogłosiła w czwartek, że jej główny udziałowiec Giennadij Timczenko, na którego USA nałożyły sankcje, sprzedał dzień wcześniej wszystkie swe udziały, by zapewnić jej "niezakłócone funkcjonowanie" .

Transakcji dokonano w środę, w przededniu ogłoszenia przez ministerstwo skarbu USA sankcji dla Rosji za aneksję Krymu, którymi objęto 20 osób, w tym z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina.

Reklama

Nabywcą 23 proc. udziałów Timczenki jest szwedzki partner i współzałożyciel Gunvor Group Ltd., Torbjorn Tornqvist, który tym samym zgromadził w swym ręku pakiet 87 proc. udziałów. Resztę udziałów ma zarząd. Gunvor jest firmą prywatną z siedzibą w Genewie.

W komunikacie zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej firmy przyznano, że transakcji dokonano "w oczekiwaniu na potencjalne ekonomiczne sankcje", po to, "by zapewnić niezakłócone funkcjonowanie operacji".

61-letni Timczenko jest także największym udziałowcem rosyjskiego koncernu gazowego Novatek. Ponadto ma 13 proc. udziałów w firmie IG Seismic Services oraz interesy w firmie produkującej gaz Petromir - wyliczają brytyjskie media.

Putin "jest inwestorem grupy i może mieć dostęp do jej funduszy"

Amerykanie podejrzewają, że Timczenko ma bliskie powiązania z Putinem, choć firma Gunvor zaprzeczyła jakoby prezydent Rosji był udziałowcem lub w inny sposób odnosił korzyści z działalności firmy. Ministerstwo skarbu USA twierdzi, że Putin "jest inwestorem grupy i może mieć dostęp do jej funduszy".

Według gazety "Financial Times", która w 2008 r. napisała duży artykuł o działalności założonego w 2003 r. Gunvoru, obroty grupy w 2008 r. sięgnęły 70 mld USD. Wyższą sprzedaż odnotowały wówczas tylko firmy Vitol i Glencore. Gunvor handluje ropą rosyjskich koncernów z wyjątkiem Łukoilu.

"Szybki wzrost Gunvoru do trzeciej największej na świecie firmy handlującej ropą daje wgląd w tajniki kliki biznesmenów, którzy doszli do ogromnych fortun za prezydentury Putina, ale jak dotąd pozostawali w cieniu" - pisał o Gunvorze w maju 2008 r. "FT".

Według gazety Timczenko i Putin znają się jeszcze z początku lat 90. z Petersburga, gdzie wraz z dwoma innymi biznesmenami założyli klub judo. W 2008 r. pismo "Forbes" wyceniało majątek Timczenki na 2,5 mld USD.

Dowiedz się więcej na temat: AFP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje