Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił nowego premiera Ukrainy o "całkowitym poparciu"

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w nocy z czwartku na piątek nowego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka w rozmowie telefonicznej o "całkowitym poparciu" Stanów Zjednoczonych dla nowego kierownictwa kraju.

W komunikacie opublikowanym przez Biały Dom podkreślono, że Biden zapewnił Jaceniuka, iż USA oferują Ukrainie "całkowite poparcie w podejmowaniu niezbędnych reform mających na celu odbudowę zdrowej gospodarki, dążenia do pojednania, respektowania zobowiązań międzynarodowych oraz poszukiwania otwartych i konstruktywnych stosunków z sąsiadami".

Reklama

Associated Press przypomina, że wcześniej Biały Dom oświadczył, iż uciekając z Kijowa Wiktor Janukowycz sam zrzekł się władzy oraz, że Biden regularnie z odbywał z nim rozmowy telefoniczne podczas kryzysu, do czasu jego opuszczenia stolicy.

Wcześniej w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry wezwał Rosję, by dołączyła do USA i ich sojuszników aby wspomóc stabilizację na Ukrainie. W rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem ostrzegł, że nie czas teraz na prowokacyjne działania.

Kerry powiedział, że rozmawiał z Ławrowem na temat napięć na Krymie i rosyjskich manewrów wojskowych niedaleko granicy z Ukrainą.

Jak powiedział sekretarz stanu Ławrow zapewnił go, iż Rosja będzie respektowała suwerenność Ukrainy i powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że manewry nie są wstępem do interwencji zbrojnej. Potwierdził także wcześniejsze deklaracje, że Rosja "będzie respektowała integralność terytorialną Ukrainy".

Dowiedz się więcej na temat: zamieszki na Ukranie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje