Dukaczewski: Putin testuje organizacje międzynarodowe

Władimir Putin, poprzez działania na Ukrainie, testuje organizacje międzynarodowe - w Polskim Radiu 24 przekonywał generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Sytuacja na Krymie nadal jest napięta. 16 marca na półwyspie odbędzie się referendum w sprawie przyszłości regionu. Zachód jednak już teraz otwarcie mówi o tym, że nie uzna wyników niedzielnego głosowania.

- Wydaje się, że przejęcie Krymu i wschodniej części Ukrainy nie jest jedynym celem Władimira Putina. Rosja zawsze aspirowała do roli mocarstwa globalnego - wyjaśniał generał Dukaczewski i dodaje, że z jednej strony mamy prezydenta Federacji Rosyjskiej, który samodzielnie w każdej chwili może podjąć decyzje o użyciu wojsk, a z drugiej strony są instytucje międzynarodowe, które działają w systemie konsensusu, gdzie wszystko musi być konsultowane.

- Test Putina obnaża słabości instytucji międzynarodowych i pokazuje, że nie gwarantują one takiego bezpieczeństwa, jakiego oczekują ich członkowie - mówił generał.

Opinie na temat przewidywalności działań podejmowanych przez Władimira Putina są różne. Trzeba jednak pamiętać o jego doświadczeniu jako agenta KGB. Przy prowadzeniu jakichkolwiek operacji wywiadowczych musiał on budować różne scenariusze.

- Również w tej sytuacji Prezydent Federacji Rosyjskiej przygotował kilka planów działania i w zależności od reakcji opinii międzynarodowej jest przygotowany na podjęcie różnych operacji - zaznaczył generał Dukaczewski.

Wojska rosyjskie zajęły należący do Ukrainy Krym. W niedzielę ma się tam odbyć nieuznawane przez Ukrainę i Zachód referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Władymir Putin | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy