Ekspert: Na Ukrainie decydujące będą najbliższe dni

Rosja w najbliższych dniach musi zdecydować o dalszej strategii działań na wschodniej Ukrainie. Sytuacja prorosyjskich separatystów w tym rejonie pogarsza się z dnia na dzień- mówił w radiowej Jedynce Mariusz Cielma z portalu "Dziennik Zbrojny".

Jego zdaniem, rosyjscy stratedzy powinni określić, w jaki sposób dalej postępować. - Będzie to decyzja albo, albo. Albo jawnie wspieramy, co z punktu widzenia rosyjskiego jest najbardziej prawdopodobne, albo wspieramy tylko po to, by pokazać, że was wspieramy, byście dalej wykonywali naszą misje na Ukrainie- wyjaśniał Mariusz Cielma.

Ekspert podkreślał, że "Ukraina dla Rosji to bezpieczeństwo fizyczne" i dlatego Moskwa nie chce jej wypuścić ze strefy wpływów. - Rosjanie mają przeświadczenie, ze ich bezpieczeństwo zależy od odległości, głębi. Trudno dzisiejszej Rosji pogodzić się z tym, że NATO jest kilkadziesiąt kilometrów od drugiego najważniejszego miasta- Petersburga. Mówimy o Estonii, która jest od kilku lat członkiem Sojuszu - mówił.

Mariusz Cielma uważa, że konflikt na wschodniej Ukrainie spowodował, że wzrosła świadomość na temat roli nowoczesnej armii, nawet w czasach pokoju.

- Wojsko nie jest tylko od defilowania czy pomocy samorządom w czasie klęsk żywiołowych- podkreślał ekspert: Jego zdaniem, gdyby armia ukraińska była mobilnym, sprawnym systemem, w ciągu kilku dni zareagowała na to, co się dzieje na wschodzie kraju, nie byłoby sytuacji, że milionowy Doniec i Ługańsk, wpadają w ręce uzbrojonych ludzi.

Armia ukraińska dziś od rana ponownie ostrzeliwuje Donieck. Na granicy rosyjsko- ukraińskiej stoi konwój z - jak twierdzi Moskwa - pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy. Nie wiadomo, czy w końcu przekroczy granicę. Natomiast wczoraj przejechało przez nią kilkadziesiąt rosyjskich wozów opancerzonych. Tę wiadomość, podaną przez zachodnich dziennikarzy, potwierdziły źródła NATO. Rosja twierdzi, że "to nie jej kolumna".

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje