Ekspertka: Geografia Krymu skłoni Putina do przejęcia wschodniej Ukrainy

Po Krymie Władimir Putin przejmie wschodnią Ukrainę, ponieważ przemawia za tym geografia, ekonomia i względy praktyczne. Jest to tańsze niż kosztowne inwestycje w infrastrukturę - argumentuje w piśmie "The New Republic" ekspertka ds. Rosji Julia Ioffe.


Według niej Rosjanie, przejmujący władzę na Krymie, zechcą się zabezpieczyć przed odcięciem im wody, gazu i elektryczności przez władze Ukrainy, których półwysep sam nie ma i nie produkuje.

Reklama

Ioffe twierdzi, że sobotni incydent z przejęciem gazowej stacji rozdzielczej w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej przez kilkudziesięcioosobową rosyjską grupę desantową wpisuje się w technikę zajmowania Krymu - żołnierze w mundurach bez insygniów przylecieli śmigłowcem.

W niedzielę rano nowy prorosyjski premier Krymu Siergiej Aksjonow zaapelował do Rosji o wysłanie czarnomorskiej floty dla ochrony stacji.

"Dlaczego Aksjonow apeluje do Moskwy, by zabezpieczyła Striłkowe? Dlatego że od czasu rosyjskiej nie-inwazji Krymu, półwysep doświadczał przerw w dostawach prądu i Kijów groził odcięciem go od dostaw energii, gazu i wody, co biorąc pod uwagę geografię nie jest zbyt trudne" - tłumaczy.

Według Ioffe geografia, ekonomia i względy praktyczne przemawiają za przejęciem przez Rosjan terenu na północ i wschód od Przesmyku Perekopskiego łączącego Krym z obwodem chersońskim na Ukrainie i małych wysepek na wschód od niego. "No, a gdy już się jest w Chersoniu, to dlaczego od razu nie przejąć całej wschodniej Ukrainy z jej kopalniami węgla i hutami?" - ironizuje ekspertka.

Alternatywą byłyby kosztowne inwestycje: budowa mostu przez zatokę Kerczu oddzielającą Krym od rosyjskiego regionu Krasnodaru, przeciągnięcie gazociągu bądź dowożenie niezbędnych dostaw statkami.

"Putin pokazał, że na serio podchodzi do użycia siły, nie tylko na Krymie, ale także na Ukrainie właściwej. Jak dotąd korzystał z niej tam głównie dla zwiezienia autobusami chuliganów, by aranżowali oddolne prorosyjskie protesty. Ale nie ulega wątpliwości, że przymierza się on również do przejęcia wschodniej Ukrainy" - stwierdziła Ioffe.

"W sobotę, w dwa tygodnie po upoważnieniu do użycia siły wydanym na wniosek Putina przez Radę Federacji, rosyjski MSZ przygotowywał grunt do takiego kroku, ogłaszając, że został zasypany prośbami od ludzi z całej wschodniej Ukrainy zwracającymi się do Rosji o ochronę ludności cywilnej przed faszystami z zachodniej Ukrainy. Ale takie wnioski są tylko pretekstem nie powodem. (...) Putin tym razem zadziała z pragmatyzmu i z konieczności" - argumentuje Ioffe.


Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Krym

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje