Janke: Janukowycz jest skończony

Jedna ze stron bitwę wygra, ale wojna o Ukrainę między Wschodem i Zachodem będzie trwała, mówi prezes Instytutu Wolności Igor Janke. Zdaniem eksperta, ważne jest by Unia Europejska i Stany Zjednoczone zaproponowały naszemu wschodniemu sąsiadowi wielostronne wsparcie, zarówno polityczne, gospodarcze, jak i społeczne. Warunkowane oczywiście demokratycznymi zmianami na Ukrainie, dodał.

- Dzisiaj nie jestem wielkim optymistą, jeśli chodzi o stworzenie takiego planu na szybko, ale jestem większym optymistą niż byłem jeszcze miesiąc temu - mówił Janke. Podkreślił, że gdyby udało się taki plan stworzyć, byłby realną alternatywą wobec propozycji rosyjskich.

Reklama

W opinii Jankego, może nie dni, ale miesiące Wiktora Janukowycza są policzone. Jak mówił, prezydent Ukrainy walczy o życie, ale to życie to rok, dwa, trzy, nie więcej.

Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele mówił w Kijowie, że jedynym wyjściem z kryzysu politycznego na Ukrainie jest pokojowe rozwiązanie. Spotkał się z przedstawicielami władz, opozycji, a także działaczami pozarządowymi. Podkreślił, że porozumienia nie można osiągnąć w atmosferze wzajemnej podejrzliwości i braku zaufania, gdy kontynuowane są represje wobec działaczy.

- To dziwne, że do szpitali ranni są przywożeni nie karetką pogotowia, a radiowozem - zaznaczył.

Dlatego, jak mówił, nie może być bezkarności, muszą być przeprowadzone śledztwa w najbardziej drastycznych przypadkach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne