"To jest dokładnie to, co robili Hitler i Stalin"

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite porównała rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, zarzucając mu dążenie do ekspansji terytorialnej i chęć utrzymania republik bałtyckich w zależności energetycznej od Rosji.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "FOCUS" Grybauskaite oświadczyła, że Putin "wykorzystuje kwestię narodowości jako pretekst do zdobywania terytoriów środkami militarnymi" i dlatego do rozwiązania kryzysu ukraińskiego jest jeszcze bardzo daleko. "To jest dokładnie to, co robili Hitler i Stalin" - powiedziała litewska prezydent.

Reklama

Omówienie wywiadu "FOCUS" zamieszcza w niedzielę na swej stronie internetowej.

Grybauskaite uznała, że "takie porównania są absolutnie słuszne" i podkreśliła, że nie tylko Ukraińcy, ale także mieszkańcy republik bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Polacy bez przerwy odczuwają rosyjską agresję. Zwróciła uwagę, że praktycznie co tydzień odbywają się ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim, przy granicy z Litwą. "Militaryzacja jest tam ogromna" - podkreśliła i dodała, że wciąż dochodzi do niewielkich prowokacji.

Zdaniem litewskiej prezydent Rosja chce utrzymać gospodarcze i energetyczne uzależnienie republik bałtyckich i doprowadzić do tego, że państwa te staną się niewiarygodnymi członkami NATO i Unii Europejskiej.

Według informacji Grybauskaite były już kierowane do Estonii i Łotwy "rosyjskie propozycje" obniżenia cen ropy i gazu, jeśli kraje te wystąpią w zamian z NATO - pisze "FOCUS" w omówieniu wywiadu.

Litewska prezydent nie wierzy w szybkie rozwiązanie kryzysu ukraińskiego. Podkreśla, że nie ma zaufania do Putina. "Jest bardzo wyrachowany. Nie spełnia tego, co obiecuje, a jeśli już, to dlatego, że jest to dla niego korzystne" - powiedziała.

Jej zdaniem Unia Europejska musi postawić sobie za cel osiągnięcie niezależności energetycznej i zdywersyfikować źródła energii. "Dalsze uzależnienie od Rosji jest zbyt ryzykowne" - oświadczyła Grybauskaite.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje