​Ks. Sobolewski: Każdy katolik odpowiada za misje

Dziś w Kościele rzymskokatolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. We wszystkich parafiach zbierane są pieniądze na wsparcie pracy misjonarzy. Można też wysłać charytatywny SMS o treści "Misje" na numer 72032.

Każdy katolik odpowiada za misje - mówi IAR ksiądz Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes" - jednej z instytucji Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji.

Reklama

Duchowny przy okazji przypomina to, co na ten temat powiedział papież. - Franciszek wiedząc, że nie każdy pojedzie na misje do Afryki czy do Azji zwrócił uwagę, że na mocy sakramentów chrztu i bierzmowania każdy katolik jest misjonarzem i ma głosić innym wiarę oraz odpowiada za to przed Bogiem - podkreślił.

- Włączenie się dziś w modlitwę, post lub pomoc materialną to będzie takie konkretne zaangażowanie. Dla misjonarzy każdy taki czyn jest bardzo ważny - dodaje ksiądz Zbigniew Sobolewski. - Po prostu wiedzą, że mają nasze wsparcie duchowe i materialne - zaznacza. Dzień Modlitwy Postu i Solidarności z Misjonarzami jest organizowany zawsze w drugą niedzielę Wielkiego Postu. Tym razem jest on obchodzony pod hasłem: "Z misjonarzami głośmy pojednanie".
Misjonarze pracują w wielu miejscach, w których toczą się wojny lub jakieś lokalne konflikty. Z pozyskanych od wiernych pieniędzy organizują pomoc dla ofiar.
- W Republice Środkowoafrykańskiej to na misjach chronili się ludzie uciekający przed prześladowaniami ze strony muzułmańskich fanatyków - przypomina ksiądz Zbigniew Sobolewski. Gdy po walkach udaje się osiągnąć pokój, misjonarze rozpoczynają kroki na rzecz pojednania między wrogami.
Zadaniem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" jest wspieranie polskich misjonarzy w działalności charytatywnej, społecznej i kulturowej. Dzieło robi to przez bezpośrednią pomoc finansową, rzeczową i organizacyjną. Zajmuje się też popularyzowaniem informacji o działalności misyjnej Kościoła rzymskokatolickiego.
Obecnie na misjach jest prawie dwa tysiące stu polskich misjonarzy i misjonarek. To księża, zakonnicy i zakonnice oraz świeccy. Pracują na całym świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje