Polscy biskupi złożą wizytę "Ad limina Apostolorum"

Wizytę "Ad limina Apostolorum" ("Do progów Apostołów") złoża polscy biskupi w Rzymie w dniach 1-8 lutego. Program przewiduje m.in. odwiedziny watykańskich kongregacji i papieskich rad - poinformował w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz.

- Wizyta "Ad limina Apostolorum" będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim Kościele - podkreślił metropolita warszawski kard. Nycz. Po jej zakończeniu wszyscy biskupi będą oczekiwać na przesłanie papieża Franciszka dla Kościoła w Polsce.

Tegoroczna wizyta polskich biskupów "Ad limina Apostolorum" nastąpi po ośmiu latach; poprzednia odbyła się w listopadzie i grudniu 2005 roku, na początku pontyfikatu Benedykta XVI.

Reklama

Kard. Nycz powiedział dziennikarzom, że wizyta ta ma wymiar modlitewny i sprawozdawczy; pół roku wcześniej każda diecezja musiała przesłać do Watykanu tzw. Sprawozdanie.

- To będzie trudny tydzień, podczas którego odbędzie się mnóstwo spotkań w kongregacjach watykańskich, będą spotkania z Ojcem Świętym w grupach i wspólne spotkanie papieża ze wszystkim biskupami. Ponadto, modlitwy w czterech bazylikach większych Rzymu - mówił kard. Nycz.

Biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser podkreślił, że spotkania w poszczególnych urzędach watykańskich odbywają się w mniejszych grupach i mają charakter "wzajemnej pomocy". Dodał, że biskupi wysłuchają też jakie są oczekiwania wobec nich.

Przesłali do Watykanu sprawozdanie

Redaktor naczelny katolickiego Tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński, mówiąc o sprawozdaniu, jakie biskupi musieli przesłać do Watykanu, powiedział, że dokument składający się z 23 rozdziałów, przedstawia daną diecezję.

Rozdziały są dostosowane do struktury Kurii Rzymskiej, każdy odpowiada jednej dykasterii, czyli watykańskiego urzędu. Nad dokumentem pracowały osoby zajmujące się na co dzień danymi tematami w diecezji, m.in. duszpasterstwem młodzieży, rodziną, ruchami i stowarzyszeniami katolickimi, mediami, edukacją, katechezą, działalnością charytatywną.

Na pytanie dziennikarzy, czy podczas wizyty "Ad limina Apostolorum" będą poruszane kwestie dotyczące relacji Kościół-państwo, kard. Nycz odpowiedział, że tak. Dodał, że referować będą polscy biskupi w Sekcji Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Będą to: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głódź - współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz abp Stanisław Budzik - przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Takie wizyty odbywają się co pięć lat

"Ad limina Apostolorum" oznacza dosłownie "Do progów Apostołów". Tym wyrażeniem pierwotnie określano pielgrzymki wiernych do grobów apostołów Piotra i Pawła. Obowiązek odbywania wizyt "Ad limina Apostolorum" został nałożony na biskupów już w VIII wieku. Od 1909 roku istnieje reguła, że


Dowiedz się więcej na temat: kardynał Kazimierz Nycz | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje