Poufne dokumenty w książce o Watykanie. Oświadczenie autora

Podczas prezentacji książki "Via Crucis" ("Droga Krzyżowa") jej autor Gianluigi Nuzzi oświadczył, że "nie jest ani za papieżem, ani przeciwko niemu". W publikacji wykorzystał wiele poufnych dokumentów, dotyczących watykańskich finansów. Zostały mu one przekazane przez osoby zaangażowanych w ich reorganizację.

Gianluigi Nuzzi nie potwierdził, że dokumenty, którymi dysponuje, otrzymał od zatrzymanych przez kilkoma dniami osób, hiszpańskiego prałata i włoskiej specjalistki od PR.

Oświadczył jedynie, że zrobiła na nim wrażenie wiadomość o ich aresztowaniu i objęciu śledztwem przez watykańską prokuraturę.

Według włoskiego dziennikarza, który w przeszłości wykorzystał dokumenty wykradzione z kancelarii Benedykta XVI przez niewiernego kamerdynera Paolo Gabriele, Watykanowi chodzi w tej chwili o odwrócenie uwagi od nowej publikacji i zawartych w niej informacji. Tak energiczna reakcja jest - jego zdaniem - podyktowana faktem, że jak się okazało Watykan nie jest w stanie upilnować poufnych dokumentów.

Gianluigi Nuzzi przyznał, że nikt zza Spiżowej Bramy nie próbował zablokować ukazania się jego książki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje