Reklama

Reklama

Scheuring-Wielgus przekazała papieżowi raport o pedofilii w polskim Kościele

"Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem!" - informuje na Twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz!, wpis opatrzony jest zdjęciem ze spotkania z głową Kościoła.

"Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia są odpowiedzią na ten list" - powiedziała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z gazeta.pl.

Reklama

Jak poinformował na Twitterze, przekazała papieżowi Franciszkowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży.

Posłanka udała się do Watykanu w towarzystwie Marka Lisińskiego z Fundacji "Nie Lękajcie się".

W czwartek w Watykanie rozpoczyna się szczyt na temat walki z pedofilią pod hasłem: "Ochrona małoletnich w Kościele".  Swój przyjazd do Rzymu zapowiedziały delegacje stowarzyszeń ofiar pedofilii z wielu krajów, w tym z Polski.

Wcześniej Lisiński zapowiedział w rozmowie z PAP, że 21 lutego o godz. 14 odbędzie się konferencja prasowa, na której członkowie Fundacji "Nie lękajcie się" zaprezentują sporządzony przez siebie raport nt. nadużyć seksualnych duchownych. Wyjaśnił, że raport został przetłumaczony na języki włoski, hiszpański i angielski.

Historyczny szczyt

Watykaniści podkreślają że najbliższy szczy jest wydarzeniem przełomowym i oczekiwanym od lat.

Do Watykanu, poza przedstawicielami ofiar nadużyć seksualnych, przybędą też przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz przełożeni generalni 12 zakonów męskich i 10 żeńskich. Łącznie obecnych będzie około 190 osób.

Kończący się w niedzielę czterodniowy szczyt, zwołany przez Franciszka we wrześniu 2018 roku to wydarzenie nie mające precedensu w dziejach Kościoła. Inicjatywa ta uważana jest za kulminację jego wielu dotychczasowych zmagań, działań, kroków i gestów podejmowanych w ramach walki z pedofilią oraz prewencji i realizacji linii zerowej tolerancji wprowadzonej przez Benedykta XVI.

Wśród tematów obrad kładzie się nacisk na postulowaną od dawna przez stowarzyszenia ofiar kwestię odpowiedzialności biskupów oraz pociągania do niej za tuszowanie nadużyć lub ich lekceważenie i brak odpowiedniej reakcji.

(jk)

Czytaj także: "Żeby skutecznie walczyć z pedofilią, potrzeba zmiany mentalności"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje