Wierni Kościoła prawosławnego obchodzą Wielkanoc

Dziś wierni Kościoła prawosławnego obchodzą Wielkanoc. Obchody rozpoczęły się w sobotni wieczór całonocnym nabożeństwem. O północy po uroczystej procesji, przy dźwięku dzwonów kapłani pozdrowili wiernych uroczystym "Chrystos Woskresie" czyli "Chrytus Zmartwychwtał". Rano prawosławni zasiedli do wielkanocnego śniadania.

Jak podkreśla ks Henryk Paprocki, Wielkanoc to najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym. Jest tak, bo, jak wyjaśnia prawosławny duchowny, zmartwychwstanie Chrystusa to również najważniejsze wydarzenie w historii świata. Jak dodaje, Chrystus zmartwychwstając "przezwyciężył tragizm ludzkiej rzeczywistości dając człowiekowi eschatologiczną nadzieję na zmartwychwstanie".

Reklama

Wczoraj w cerkwiach święcono pokarmy. Znajdą się na stołach podczas wielkanocnych posiłków. Jak wyjaśnia ks. Paprocki święcenie jedzenia wskazuje na istotny we wschodnim kościele duchowy aspekt posiłku. Duchowny zaznacza, że każdy posiłek jest szczególnym darem bożym, a zwłaszcza posiłek wielkanocny poranek.

Od dziś w prawosławiu rozpocznie się okres paschalny, w czasie którego prawosławni witać się będą pozdrowieniem "Chrystus Zmrtwychwstał". Okres paschalny potrwa do święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Jednak, to najbliższy tydzień będzie szczególnie istotny. Każdy dzień tego tygodnia, jak wyjasnia ks. Paprocki, będzie liturgicznie tak samo ważny jak samo święto Paschy. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy prawosławni wspominają zmarłych.

Wyznaczając datę Wielkanocy kościół prawosławny przestrzega zasad wyznaczonych podczas pierwszego Soboru Nicejskiego z IV wieku. Ustalono wtedy, że Pascha chrześcijańska powinna być obchodzona po pierwszej wiosennej pełni księżyca i jednocześnie po zakończeniu Paschy żydowskiej.

Dowiedz się więcej na temat: Niewierni | prawosławni | Wielkanoc

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje