Bielsko-Biała: Ostatni "Maluch"

Dzisiaj w samo południe zjechał z taśmy produkcyjnej w bielskim zakładzie Fiat Auto Poland ostatni "Maluch". Autko jest żółte i niestety nie będzie można go kupić. Co się więc z nim stanie?

Ostatni wyprodukowany "Maluch" trafi do muzeum Fiata w Turynie. I tam też będzie go można oglądać. Jest on ostatnim z tysiąca "Maluchów" limitowanej serii zatytułowanej Happy End. Przez 27 lat wyprodukowano ponad trzy miliony małych Fiatów. Pierwszy zjechał z taśmy dokładnie 6 czerwca 1973 roku. Kontrakt z włoskim producentem podpisano gdy Edward Gierek został I sekretarzem PZPR. Toteż i jego uważa się za inicjatora pomysłu, aby w Polsce produkowano auto dostępne dla wszystkich. Rzeczywistość była inna, "Malucha" można było kupić jedynie na talony lub na giełdzie (niestety, przepłacając).

Reklama

Przy produkcji "Malucha" w ostatnich latach pracowało ponad tysiąc osób. Część z nich pozostanie w Bielsku, gdzie przez 10 lat będą produkowane części zamienne. Pozostali przeniesieni zostaną do fabryki w Tychach, dowozić ich tam będzie na własny koszt Fiat Auto Poland.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy