Dostali drugie życie. Zachęcają do oddawania narządów

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w Wiśle uczestników biegu narciarskiego "Biegnę po nowe życie". Bieg odbywał się w ramach "Snow sport show" - imprezy promującej ideę transplantacji.

"Bieg po nowe życie" oznacza, że tu w Wiśle znalazła siedzibę wspaniała impreza sportowa, która ma uwrażliwiać wszystkich na kwestie związane z transplantacją - powiedział prezydent. Dodał, że pokazuje to, iż osoby, które z transplantacji skorzystały, mogą realizować się w sporcie.

Reklama

Sygnał do startu biegu narciarskiego dała małżonka prezydenta Anna Komorowska. W biegu wystartowali m.in.: muzyk Paweł Kukiz, piłkarz Tomasz Iwan, pięściarz Przemysław Saleta, dziennikarz Rafał Bryndal i aktor Jarosław Jakimowicz oraz wiele osób po przeszczepach.

"Nie taki diabeł straszny"

Jakimowicz, który kilka lat temu był dawcą organu dla swojego syna, mówił, że można po tym aktywnie żyć, nie trzeba zmieniać trybu życia, trzymać specjalnej diety. - Nie ma się czego obawiać. Moim obowiązkiem jest pokazywać, że nie taki diabeł straszny - mówił Jakimowicz.

Dodał, że o transplantacji dowiedział się w szpitalu, gdy okazało się, że chory jest jego syn. - Teraz jestem specjalistą, ale to nie chodzi, by nim być po fakcie, ale przed; by nie bać się takiej sytuacji, gdy się wokół nas pojawi - dodał.

"Żadnego dnia nie można stracić"

W biegu jako pierwsza wystartowała Anna Abramczyk-Dobrzyńska z Kielc. "Jestem osiem lat po przeszczepie nerki. Uprawiam narciarstwo zjazdowe, biegowe i biathlon, w którym nawet osiągam międzynarodowe sukcesy. Chcemy tu pokazać ludziom poprzez sport, że jesteśmy zdrowi, żyjemy normalnie, pracujemy. Dostaliśmy drugie życie. Wiemy, że żadnego dnia nie można stracić. Propagowanie transplantacji to spłata długu - powiedziała.

Chcą przekonać do oddawania narządów

Rzecznik imprezy Tomasz Furtak dodał, że "Snow sport show" to projekt społeczny promujący działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. - Celem inicjatywy jest zwiększenie społecznego poparcia dla idei medycyny transplantacyjnej, upowszechnienie "oświadczeń woli" oraz przełamywanie barier społecznych i psychologicznych wobec świadomego dawstwa, co przyczyni się do zwiększenia liczby narządów do transplantacji - powiedział.

Pamiętaj o oświadczeniu woli

Projekt "Snow sport show" powstał z inicjatywy sportowca Przemysława Salety oraz Beaty Jurkschat, która zajmuje się m. in. promocją projektów społeczno-sportowych. W sobotę Saleta zapowiedział, że impreza będzie się odbywała cyklicznie, także latem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje