Reklama

Reklama

Gwałtowne wichury i ulewy nad Polską

Intensywne opady deszczu w woj. wielkopolskim, trąba powietrzna w Bydgoszczy i nawałnice nad powiatami żywieckim i bielskim na Śląsku sprawiły, że strażakom tej nocy nie dane było spać spokojnie. Jak wynika z prognoz synoptyków - dziś na poprawę pogody nie ma niestety co liczyć.

Po czwartkowych i nocnych burzach i ulewach w woj. śląskim w piątek po południu sytuacja ustabilizowała się. Przywrócono już dostawy prądu do prawie wszystkim odbiorców, strażacy pompowali wodę i sprzątali drogi.

Reklama

Według informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, od piątkowego poranka nie pojawiły się sygnały o nowych poważnych zdarzeniach związanych z opadami. Liczba interwencji strażaków, związanych np. z usuwaniem połamanych gałęzi czy zalanych piwnic, stale jednak wzrastała.

Mieszkańcy mają już prąd

Według wcześniejszych informacji, najwięcej interwencji związanych z opadami deszczu zanotowano w poprzedniej dobie w powiatach bielskim (142) i żywieckim (43), a także gliwickim i wodzisławskim, gdzie burze m.in. uszkodziły dwie stacje średniego napięcia, pozbawiając w nocy prądu 5,6 tys. osób.

Jak poinformował Marek Knapik z dostarczającej energię firmy Vattenfall, w okolicach Wodzisławia Śląskiego, gdzie rano prąd nie docierał jeszcze do ok. 3 tys. gospodarstw domowych, prawie wszystkie uszkodzenia usunięto w piątek przed południem. Do naprawy pozostawały pojedyncze awarie na końcówkach sieci.

Kłopoty z dostawami energii dotknęły też w nocy kilkanaście domów w gminie Lipowa na Żywiecczyźnie, gdzie osuwisko uszkodziło stację niskiego napięcia. Według wójta tej gminy Stanisława Caputy, energetycy pracowali w terenie usuwając uszkodzenia, m.in. odtwarzali kawałki zniszczonych linii do poszczególnych odbiorców.

Most stał tylko przez kilka miesięcy

Na terenie gminy udrożniono już większość miejsc, w których lokalne drogi zostały w czwartek zarzucone przez masy wody błotem i kamieniami. Przez dłuższy czas problemem pozostanie natomiast zerwany most na drodze gminnej do przysiółków Podkościół i Gamary. Nowy most stał tam jedynie przez kilka miesięcy, teraz doraźnie powstanie tam kładka dla pieszych.

Według informacji służb kryzysowych wojewody, po opadach wzrósł poziom wody w Wiśle i jej dopływach. W związku z prognozowanymi dalszymi opadami, w zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły spodziewane były kolejne niewielkie wzrosty stanów wody, które miejscami przekroczyły już stany ostrzegawcze.

Nieco szybciej niż w dorzeczu Wisły w piątek po południu rósł poziom rzek spływających do Odry. Hydrolodzy prognozowali, że o ile nic się nie zmieni, maksymalne poziomy woda osiągnie tam w nocy z piątku na sobotę. Na górnej Odrze - od Chałupek do Raciborza-Miedonii - przekroczone były stany ostrzegawcze. Na razie nie spodziewano się jednak przekroczenia stanów alarmowych.

Poznań po nawałnicy

W Poznaniu deszcz zalał m.in. niektóre pomieszczenia Stadionu Miejskiego i oddział intensywnej terapii jednego ze szpitali. Jak poinformowano w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera, dzieci po operacjach kardiochirurgicznych z zalanych pomieszczeń zostały przeniesione na inne oddziały.

Jak powiedział st. kpt. Tomasz Wiśniewski z wielkopolskiej straży pożarnej, w regionie strażacy otrzymali m.in. ok. 40 zgłoszeń z prośbą o wypompowanie wody z piwnic i zalanych budynków w okolicach Kościana. - Poznaniu strażacy pracowali przy kilkunastu podtopieniach w związku z obfitymi opadami. Większą liczbę zgłoszeń mieliśmy też z rejonu Wrześni i Ostrowa - powiedział Wiśniewski.

Wichura i ulewa także w Bydgoszczy

Kilkanaście garaży zniszczył wczoraj wieczorem gwałtowny atak wichury w centrum Bydgoszczy. Ulewa, która przeszła w pobliżu miasta zalała część ulic w podbydgoskiej gminie Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie).

Jak poinformował oficer dyżurny straży pożarnej, niespodziewany, gwałtowny podmuch wiatru doszczętnie zniszczył pięć blaszanych garaży przy ul. Solskiego, a kolejnych dziesięć poważnie uszkodził. Porwane przez wichurę blachy uderzyły w wiatę pobliskiego przystanku autobusowego, ale na szczęście nie było pod nią w tym momencie ludzi. Niesione wiatrem elementu garaży uszkodziły także dwa samochody i płot.

W tym samym czasie gwałtowna ulewa przeszła nad podbydgoską gminą Białe Błota. Woda zalała dwie ulice, blokując całkowicie przejazd, a także wdarła się do wielu piwnic i garaży. Do pomocy przy wypompowywaniu wody ściągnięto jednostki ochotniczej straży pożarnej z sąsiednich gmin.

Prognoza pogody na najbliższe dni

Dziś w kraju zachmurzenie duże i całkowite. Okresami pojawią się opady deszczu. Poza zachodnią częścią kraju prognozowana wysokość opadów wyniesie do 15 mm, a na północnym wschodzie do 25 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 do 20 st. C, jedynie na wschodzie kraju od 20 do 23 st. Wiatr północno-zachodni i północny, przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty. Podczas burz wiatr silniejszy.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Okresami wystąpią opady deszczu. We wschodniej połowie kraju prognozowana wysokość opadów do 15 mm, a na północnym wschodzie w opadach burzowych do 30 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 10 do 13 st., jedynie na Suwalszczyźnie, Podlasiu i na Wybrzeżu Gdańskim 14, 15 st. Wiatr północno-zachodni i północny, przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, jedynie na północnym wschodzie wiatr słabym zmienny. Podczas burz wiatr silniejszy.

Sobota pochmurna i deszczowa

W sobotę w Polsce zachmurzenie duże i całkowite, okrasami może popadać. W obszarze od Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur przez Mazowsze i Podlasie po Lubelszczyznę prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, lokalnie w opadach burzowych do 40 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 13 do 17 st., jedynie na wschodzie kraju od 17 do 20 st. Wiatr będzie zachodni i północno-zachodni, przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, jedynie na północnym wschodzie wiatr słabym zmienny.

Prognoza pogody dla twojego miasta i regionu. Sprawdź!

Zobacz, jak wygląda sytuacja na polskich drogach. Kliknij!

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje