Reklama

Reklama

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w roku 2019

Jeszcze parę lat temu brak dostępu do sieci kanalizacji wiązał się z koniecznością montażu szamba. W dzisiejszych czasach możliwości są dużo większe, a na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Większość inwestorów, zanim podejmie decyzję o budowie własnej oczyszczalni, zastanawia się ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Niestety dla przeważającej liczby osób decydujących się na przydomowe oczyszczalnie ścieków cena jest podstawowym kryterium wyboru. Główne czynniki wpływające na koszt przydomowej oczyszczalni to: zastosowana technologia, liczba stałych mieszkańców i zużycie wody oraz warunki terenowe. Poniżej przedstawione zostały rodzaje oczyszczalni oraz koszt ich budowy i eksploatacji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - cena zależy przede wszystkim od technologii i materiału

Reklama

Podstawowy podział wyróżnia oczyszczalnie drenażowe i biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Najtańsze są oczyszczalnie drenażowe, jednak z punktu widzenia ochrony środowiska jest to rozwiązanie nieekologiczne, a i jak się okazuje w praktyce krótkotrwałe.

W budowie oczyszczalni drenażowej wyróżniamy osadnik gnilny i układ podziemnych, perforowanych rur czyli drenaż rozsączający. Przykładowo koszt niezbędnych materiałów tj. osadnika, studni rozdzielającej, rur, geowłókniny, żwiru do budowy tego rodzaju oczyszczalni dla czteroosobowej rodziny wynosi 3,5-6 tysięcy złoty. Dodatkowo należy doliczyć koszt montażu, który w sprzyjających warunkach gruntowo-wodnych wynosi około 3 tys. zł. Jednak nie na każdej działce możliwy jest montaż oczyszczalni drenażowych. Przede wszystkim wymagana jest duża powierzchnia, niski poziom wód gruntowych (drenaż musi być rozprowadzony minimum 1,5 m nad wodami gruntowymi), grunt o wysokiej przepuszczalności oraz nieruchomość nie może znajdować się na terenie aglomeracji.

Podstawowa wada tego rozwiązania to brak możliwości kontroli jakości oczyszczonych ścieków i możliwość zatykania drenażu. Szacuje się, że trwałość drenażu wynosi około 7-12 lat nie jest więc to rozwiązanie trwałe.

Zdecydowanie bardziej proekologiczne i trwalsze są biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ich cena zależy od technologii pracy oraz jakości użytych materiałów. Na rynku dostępne są przydomowe oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii osadu czynnego, złoża biologicznego oraz hybrydowe wykorzystujące dwa rodzaje technologii. Bioreaktory pracujące w oparciu o osad czynnych są najtańsze, ich ceny zaczynają się od 7 tysięcy dla rodziny czteroosobowej. Przeważnie wyposażone są w elementy elektryczne, głównie skrzynki sterujące, pompy czy elektrozawory, które podatne są na awarie. Koszt oczyszczalni ze złożem biologicznym i hybrydowych jest zazwyczaj wyższy. Tu przedział cenowy jest bardzo szeroki i wynosi od 7 do nawet 18 tysięcy złotych. Koszt materiałów i montażu oczyszczalni biologicznej wraz z wykonaniem systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków w korzystnych warunkach wynosi około 2,5-3,5 tysiące złotych. Certyfikowane oczyszczalnie biologiczne oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, a z racji że jest to rozwiązanie proekologiczne często można otrzymać dofinansowanie.

Przydomowa oczyszczania ścieków - koszt montażu

Powyżej podano koszt montażu przydomowych oczyszczalni w sprzyjających warunkach. Jednak bardzo często działka ma nieprzepuszczalny grunt, a poziom wód gruntowych jest wysoki. W takim przypadku odprowadzenie oczyszczonych ścieków wymaga wykonania kopca filtracyjnego. Wiąże się to z zakupem przepompowni ścieków do podniesienia ścieków oraz dodatkowej ilości żwiru, piasku. W takim przypadku dodatkowy koszt związany z zakupem materiałów oraz instalacją może wynosić 1,5-2,5 ty. zł.

Oczyszczalnia przydomowa koszt eksploatacji - ukryty wydatek

Kiedy wiadomo ile kosztuje budowa przydomowa oczyszczalnia ścieków warto zapoznać się z jakimi kosztami wiąże się jej użytkowanie.

- Eksploatacja każdej przydomowej oczyszczalni wymaga opróżniania (wyboru osadu nadmiernego) oraz w przypadku oczyszczalni biologicznych wiąże się z pracą dmuchawy w celu napowietrzania ścieków. Związane z tym koszta są niewielkie, problemy zaczynają się w przypadku awarii i konieczności serwisowania urządzenia. Najbardziej narażone na awarie są elementy elektryczne np. pompy czy silniki. Dlatego wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków cena urządzenia nie powinna być jedynym kryterium - mówi Pani Anita Lis z firmy Traidenis-Pol oferującej przydomowe oczyszczalnie ścieków od ponad 10 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje