Nawałnice w woj. śląskim. Najbardziej ucierpiała gmina Żarnowiec

Do środowego poranka służby energetyczne przywróciły dostawy energii do większości odbiorców pozbawionych prądu po gwałtownych nawałnicach, jakie przeszły nad woj. śląskim w nocy z poniedziałku na wtorek. Energii nie miało prawie 10 tys. gospodarstw. Wskutek nawałnic najbardziej ucierpiała gmina Żarnowiec.

Jak podało wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego w Katowicach, w środę rano prądu nie miało jeszcze 19 odbiorców z rejonu Rybnika, 10 z okolic Wodzisławia Śląskiego i ośmiu z rejonu Mikołowa. Awarie mają być usunięte jeszcze w środę.

Reklama

We wtorek nawałnice pozbawiły dostaw prądu ok. 2,4 tys. odbiorców w powiatach zawierciańskim i będzińskim (gmina Bobrowniki) oraz ok. 7 tys. w powiatach wodzisławskim i rybnickim.

Żywioł zrywał dachy

Nie ma już problemów z dostawami energii w gminie Żarnowiec w powiecie zawierciańskim, która została najbardziej poszkodowana - w ciągu ostatniego miesiąca po raz drugi nad tą miejscowością przeszła trąba powietrzna. Największych spustoszeń dokonała w samym Żarnowcu oraz sołectwach Łany Wielkie, Łany Małe, Udórz i Koryczany.

W gminie Żarnowiec uszkodzonych zostało 20 dachów budynków mieszkalnych, 61 dachów budynków gospodarczych (niektóre wraz ze znajdujących się w nich sprzętem rolniczym) i pięć w obiektach użyteczności publicznej, m.in. w urzędzie gminy, przychodni i wiejskim domu kultury; zerwane zostały dachówki kościoła.

Park zamienił się w ruinę

O sile zjawiska świadczą dziesiątki połamanych i powalonych drzew, przeniesione porywem powietrza blaszane garaże, pogięte bariery mostów, zerwane napowietrzne przewody energetyczne. W ruinę zamienił się też park w Żarnowcu.

W Żarnowcu działa wojewódzka komisja do spraw szacowania strat przy klęskach żywiołowych, wkrótce na miejsce przyjedzie też specjalna grupa do spraw szacowania strat z PZU. Wójt gminy czyni starania, aby jak najszybciej przybyli likwidatorzy innych ubezpieczycieli.

11 dachów budynków mieszkalnych i pięć dachów budynków gospodarczych zostało uszkodzonych także w powiecie wodzisławskim (w gminach Radlin, Rydułtowy, Gorzyce i Wodzisław Śląski), natomiast w Rybniku zostały uszkodzone cztery dachy w budynkach mieszkalnych i dwa w obiektach gospodarczych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje