Oskarżony o obrazę prezydenta wycofał wniosek

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze wycofał dziś Marek Witoszek, oskarżony o obrazę prezydenta RP. Jego obrońca Jerzy Kamieniecki podczas środowej rozprawy przed bielskim sądem okręgowym wyjaśniał, że Witoszek nie działał z bezpośrednim zamiarem obrazy Lecha Kaczyńskiego.

Oznacza to w praktyce, że w środę nie zapadł wyrok, a proces będzie toczył się nadal.

Reklama

25-latek napisał program do pozycjonowania stron w internecie - po wpisaniu w wyszukiwarce jednego z obraźliwych słów na pierwszym miejscu pojawiała się oficjalna strona Lecha Kaczyńskiego. Tak było przez kilka miesięcy, do marca ubiegłego roku. Mężczyzna oskarżony jest też o posiadanie nielegalnego oprogramowania komputerowego.

28 października podczas pierwszej rozprawy oskarżony przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Mężczyzna chciał dla siebie kary 1 roku i 2 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 700 zł grzywny.

W środę Witoszek nie wypowiadał się przed sądem i nie rozmawiał z mediami. W jego imieniu występował obrońca. Zdaniem mecenasa Kamienieckiego przestępstwo obrazy prezydenta RP może wystąpić jedynie w przypadku, gdy oskarżony działałby z bezpośrednim, świadomym zamiarem.

- Oskarżony nigdy nie twierdził, że chciał obrazić prezydenta. Sam przyznawał, że był to głupi żart, a zarazem eksperyment, czy program przez niego napisany zadziała. Także to, że oskarżony mówił publicznie, iż nie przepada za obecnym prezydentem, nie oznacza, że chciałby go obrażać - wyjaśniał obrońca.

Kamieniecki dodał, że oskarżony wypozycjonował także inne strony internetowe, które dotyczyły m.in. ojca Tadeusza Rydzyka i ówczesnego premiera.

Sędzia Miłosz Borowski wyznaczył kolejną rozprawę na 5 stycznia 2009 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje