Oszukiwali w sieci

Zlikwidowano szajkę internetowych oszustów w Częstochowie. Ich ofiarą padło około stu klientów jednego z najpopularniejszych portali aukcyjnych. Przestępcy stworzyli własną stronę, która do złudzenia przypominała witrynę portalu.

Obu pomysłodawców przestępstwa zatrzymali oficerowie z sekcji przestępstw komputerowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z policjantami z Częstochowy.

Reklama

23-latka, który podszywał się pod uczestników aukcji, policjanci namierzyli, a potem zatrzymali na gorącym uczynku w jednej z kawiarenek internetowych w Częstochowie. Wczoraj zatrzymano też jego 29-letniego kolegę, który pomagał w procederze.

Oszuści stworzyli stronę łudząco podobną do strony portalu aukcyjnego. Za jej pomocą podstępem uzyskiwali dane niezbędne do zalogowania się na konta uczestników aukcji na Allegro - tzw. nick i hasło. Równocześnie z pomocą 25-letniej znajomej założyli na jej nazwisko rachunek w jednym z banków. Zapłacili jej za to 100 zł.

Potem - podszywając się pod sprzedających - oferowali różne, w rzeczywistości nieistniejące towary. Nabywcy przelewali za nie pieniądze na rachunek 25-latki.

Jak szacują przedstawiciele portalu, przypadki oszustw w skali roku dotyczą jedynie około pół promila wszystkich transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego serwisu. Codziennie na aukcjach tego portalu sprzedawanych jest kilkadziesiąt tysięcy różnych przedmiotów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje