Pijemy zmętniałą wodę!

Z najnowszych badań Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie wynika, że w ujęciu w Wiśle-Czarnem przekroczone zostały parametry określające zdatność wody do spożycia.

- Jakość wody była badana wielokrotnie na przestrzeni roku, u różnych odbiorców - informuje Sanepid. O przekroczenie jakich parametrów chodzi?

Reklama

- Woda jest mętna, zawiera zbyt dużo żelaza i glinu oraz ma nieodpowiedni odczyn - tłumaczą inspektorzy Sanepidu.

Ujęcie w Wiśle-Czarnem zaopatruje w wodę Wisłę, Skoczów, Ustroń i okresowo Cieszyn. Ze względu na wielokrotne wykrycie mętności, woda została tylko warunkowo uznana, jako zdatna do picia.

Właścicielowi sieci - spółce Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu, nakazano doprowadzić jakość wody do takiego stanu, aby nadawała się do spożywania przez ludzi. Termin tego ultimatum upływa w sierpniu przyszłego roku. A co do tego czasu? Sanepid uspokaja, że mimo złym parametrom, wodę można pić.

- Nie należy się niczego obawiać. Wodę można pić, jednak po uprzednim przegotowaniu. Ponadto ujęcie jest pod naszą stałą kontrolą - zapewnia Teresa Wałga, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Autor: Dorota Kochman

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje