Śląskie: Wyłudzali VAT. Skarb Państwa stracił miliony zł

Funkcjonariusze katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby z woj. śląskiego wyłudzające VAT na fikcyjnym obrocie różnymi towarami. Skarb Państwa stracił ok. 4,5 mln zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych i prania pieniędzy. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Jak podała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, nieprawidłowości polegające na posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami i składaniu do urzędu skarbowego nieprawdziwych informacji przez właściciela jednej z firm ujawnił Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. 

Karuzela podatkowa

Następnie funkcjonariusze katowickiego CBŚP ustalili, że osoby te brały udział w tzw. karuzeli podatkowej. "Fikcyjny obrót towarem odbywał się poprzez założone w tym celu firmy zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Towar fikcyjnie przepływał przez kilkanaście spółek. Właściciele wystawiali fikcyjne faktury na obrót różnymi towarami. W ten sposób sfingowali wewnątrzwspólnotowy obrót. Faktura VAT dawała podstawę zwrotu podatku" - wyjaśniła Hamelusz.

Według ustaleń śledczych, wyłudzono w ten sposób od Skarbu Państwa ok. 4,5 mln zł.

Zarzuty i tymczasowy areszt

Zatrzymani usłyszeli już w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zarzuty: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

Sąd zadecydował o jednym tymczasowym aresztowaniu i jednym dozorze policyjnym.

Rzeczniczka CBŚP przypomniała, że to kolejny przykład wyłudzeń VAT na wielką skalę. We wtorek funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW zatrzymali kolejne dwie osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. Chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 mln zł.

Wielomiliardowe straty

Wyłudzenia podatku VAT w postaci tzw. transakcji karuzelowych skutkują wielomiliardowymi uszczupleniami budżetu państwa. Mechanizm jest za każdym razem podobny, co jakiś czas zmieniają się natomiast artykuły służące wyłudzaniu podatku. W ostatnich latach wyłudzano podatek najczęściej w fikcyjnym handlu paliwami, później na podstawie obrotu prętami czy stali budowlanej. Po ukróceniu jednego sposobu, oszuści wymyślają kolejny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje