Reklama

Reklama

Ślązacy oddają muzeum cenne pamiątki

Około 80 pamiątek zebrano w trakcie dwóch zbiórek zorganizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach w ramach akcji "Dopiszmy się do historii". Wśród najnowszych nabytków znalazła się torebka damska ozdobiona motywem według projektu Zofii Stryjeńskiej.

Druga zbiórka pamiątek w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" odbyła się w ubiegłą sobotę. Zebrane w ten sposób dary pomogą stworzyć stałą ekspozycję poświęconą historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która powstaje na terenie dawnej kopalni Katowice.

Reklama

Sobotnia akcja przyciągnęła także mieszkańców województwa śląskiego spoza Katowic. Do muzeum przynieśli m.in. przedmioty pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w tym maszynki do strzyżenia, pamiątkowe zdjęcia rodzinne, obligacje skarbowe, chochlę do nalewania zupy z porcelanowym czerpakiem z lat 30., laleczki do zabawy.

Nie lada gratką - jak poinformowała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego - jest damska torebka zdobiona według projektu malarki, grafika, scenografki i projektantki tkanin Zofii Stryjeńskiej (1891-1976). Stryjeńska, tak jak Tamara Łempicka była jedną z najbardziej znanych artystek okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby "zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". Zaznaczyli, że w szczególności czekają na dary, które mają nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim sentymentalną - na eksponaty, które mają swoją historię.

W trakcie pierwszej zbiórki, wśród darów mieszkańców Katowic dla Muzeum Śląskiego znalazły się buty męskie z lat pięćdziesiątych XX wieku, mundur górniczy, kartki na benzynę, lampa kolejarska z okresu II wojny światowej, radio marki Pionier, niezbędnik do czyszczenia broni z okresu międzywojennego, kropielniczka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przyniesiono też kilim z XX wieku, który, według ofiarodawcy, został wykorzystany jako rekwizyt w serialu "Blisko, coraz bliżej".

Kolejna zbiórka odbędzie się 21 lipca w siedzibie Chorzowskiego Centrum Kultury. Akcja będzie trwała do maja 2013 roku. Zbiórki będą się odbywały w soboty i niedziele w różnych miastach województwa śląskiego.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy