Śmierć 14-latka na basenie. Ratownicy przyznali się do zarzutów

Dwoje ratowników, którzy usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 14-latka na basenie w Rybniku, przyznało się do winy - ujawniła we wtorek prokuratura. Do tragedii doszło w miniony weekend podczas zamkniętych zajęć klubu pływackiego.

Do tragedii doszło w sobotę po południu. Dyżurny rybnickiej komendy otrzymał wówczas informację, że na basenie przy ul. Powstańców Śląskich w Rybniku trwa reanimacja młodego chłopca. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Pomimo długiej akcji ratunkowej, lekarz stwierdził zgon 14-latka. Na miejscu śledczy wykonali oględziny pod nadzorem prokuratora. Do późnych godzin nocnych wyjaśniali okoliczności i zabezpieczali ślady.

Niewłaściwy nadzór nad pływalnią

Reklama

W poniedziałek lokalna policja poinformowała, że w sprawie zatrzymano dwoje ratowników - u 28-letnią kobietę i 43-letniego mężczyznę, którym przedstawiono zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci chłopca.

"Zarzut sprowadza się w głównej mierze do tego, że w sposób niewłaściwy sprawowali nadzór nad pływalnią, nad tym basenem" - powiedział zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku, Rafał Łazarczyk.

"Przesłuchani w charakterze podejrzanych oboje przyznali się do tego zarzutu, złożyli szczegółowe wyjaśnienia, których treści na obecnym etapie nie będziemy udostępniać" - dodał.

Prokuratura nie podaje, na czym dokładnie polegało zawinienie ratowników. Jak podawały niektóre media, mieli opuścić basen w trakcie ćwiczeń. 

Wyniki sekcji zwłok 14-latka

Prok. Łazarczyk powiedział, że śledczy mają już wstępne wyniki sekcji zwłok nastolatka. Wynika z niej, że chłopiec zmarł na skutek uduszenia w wyniku utonięcia. Prokuratura zleciła dodatkowe badania, aby uzyskać pełny obraz przebiegu śmierci.  

14-latek był świetnym pływakiem, miał za sobą kurs młodszego ratownika. Do tragedii doszło podczas zamkniętego treningu klubu pływackiego, do którego należał. Za bezpieczeństwo uczestników odpowiadali ratownicy WOPR.

Krzysztof Konopka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje