W weekend pogoda w kratkę

Bardzo dobre warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach - poinformowali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. W weekend może się to jednak nieco zmienić. Synoptycy zapowiadają, że w Beskidach pojawią się opady deszczu.

W piątek rejon Beskidów będzie jeszcze pod wpływem skandynawskiego wyżu, który przemieszcza się na wschód. On sprowadzi nieco cieplejsze powietrze. W piątek termometry wskażą w dzień od 15 nad ranem do 29 stopni C. Wiatr będzie słaby. Nad Beskidami mogą pojawić się słabe opady deszczu.

Reklama

W sobotę nasunie się niż z rejonu Morza Północnego. To może doprowadzić do burz w godzinach popołudniowych. Temperatura od 19 do 27 stopni C. W niedzielę popada wieczorem. Temperatura od 15 na ranem do 27 stopni C.

Z raportów sanepidów wynika, że nie w każdym miejscu można się będzie kąpać w górskich rzekach. Epidemiolodzy odradzają kąpiele w Żylicy w Szczyrku, Brennicy w Brennej Centrum i Spalonej, w Wiśle w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie i Ochabach, w Koszarawie od Pewli do Żywca, Sole w Węgierskiej Górce oraz w Jeziorze Żywieckim w Zarzeczu. W wodzie znaleziono niebezpieczne bakterie i zanieczyszczenia. W Beskidach działają krzesełkowe koleje linowe, między innymi: na Skrzyczne w Szczyrku i Czantorię w Ustroniu, a także gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej i linowo-terenowa na Żar w Międzybrodziu Bialskim.

W sobotę w Beskidach rozpoczyna się największa impreza folklorystyczna w naszej części Europy - Tydzień Kultury Beskidzkiej. Zespoły z Europy, Ameryki i Azji wystąpią na arenach festiwalowych w Wiśle, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu i Żywcu. W tej ostatniej miejscowości pod auspicjami TKB rozpocznie się w sobotę Festiwal Folkloru Górali Polskich. Z kolei w Istebnej, również w ramach Tygodnia, odbędzie się dwudniowy Festyn Istebniański.

W niedzielę dodatkowo odbędzie się IX "Juzyna na holi", czyli spotkanie górali podbabiogorskich w schronisku na Hali Krupowej. Wystąpią zespoły regionalne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje