8 maja Putin zostanie premierem?

Rosyjski parlament głosować będzie 8 maja nad zatwierdzeniem Władimira Putina na stanowisko premiera - poinformował w poniedziałek przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Boris Gryzłow.

7 maja następca Putina na urzędzie prezydenta i jego faworyt Dmitrij Miedwiediew będzie zaprzysiężony na stanowisko nowego szefa państwa.

Reklama

Gryzłow, który jest jednocześnie przewodniczącym prokremlowskiej Jednej Rosji, zwycięskiego ugrupowania w marcowych wyborach parlamentarnych, zaproponował Putinowi przejęcie kierownictwa partii.

- Zaproponuję Władimirowi Putinowi objęcie kierownictwa Jednej Rosji. Jeśli Władimir Władimirowicz będzie kierować Jedną Rosją, to będzie to naprawdę najlepsza opcja - powiedział.

W wywiadzie w poniedziałkowej gazecie "Kommiersant" przewodniczący Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow też nie wykluczył, że jeszcze w tym miesiącu Putin może stanąć na czele "Jednej Rosji".

Putin jako premier i równocześnie przewodniczący ugrupowania, które ma zdecydowaną przewagę w parlamencie, wyraźnie umocniłby swą pozycję na szczytach władzy. Według analityków to faktycznie on będzie w dalszym ciągu przywódcą kraju.

Zjazd Jednej Rosji odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia. Na poprzednim, w listopadzie 2007 roku Putin poinformował o planach objęcia stanowiska szefa rządu po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej.

W wyborach parlamentarnych w grudniu ubiegłego roku Jedna Rosja zdobyła 315 z 450 miejsc w Dumie Państwowej.

Mironow jest również przewodniczącym prokremlowskiej partii Sprawiedliwa Rosja, wykreowanej w 2006 roku licencjonowanej opozycji.

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje