Abbas ma nadzieję na wznowienie w tym roku rozmów z Izraelem

Prezydent palestyński Mahmud Abbas, który przebywa z wizytą w Rosji, powiedział w czwartek, iż ma nadzieję, że rozmowy pokojowe z Izraelem zostaną wznowione w tym roku, ale jednocześnie przyznał, że szanse na to nie są duże.

Mimo to Abbas uważa, że ostatecznie uda się osiągnąć rozwiązanie polityczne w sprawie utworzenia dwóch niezależnych państw.

Reklama

Abbas wygłosił swe opinie w trakcie spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w jego podmoskiewskiej rezydencji. Putin oświadczył, że Rosja uczyni wszystko co możliwe dla wspierania pokoju na Bliskim Wschodzie.

Negocjacje pokojowe z Izraelem zostały przerwane we wrześniu r. 2010. Abbas - w celu ich wznowienia - apeluje o zaprzestanie budowy żydowskich osiedli na palestyńskich terenach okupowanych i w Jerozolimie Wschodniej. Izrael mówi o wznowieniu rozmów bez warunków wstępnych.

Palestyński prezydent podziękował rosyjskiemu za poparcie podczas głosowania w listopadzie ubiegłego roku w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, kiedy to Palestyńczykom przyznano status nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

Relacjonując wizytę Mahmuda Abbasa, rosyjskie media piszą, że to jego pierwsza oficjalna wizyta w charakterze prezydenta Palestyny, która otrzymała w ONZ status państwa nieczłonkowskiego.

Rosja, jak podkreśla AFP, utrzymuje dobre stosunki z Palestyńczykami od czasów ZSRR.

Putin wręczył Abbasowi Order Przyjaźni za szczególne zasługi w umacnianiu pokoju i współpracy między narodami. Abbas dostał go, jak napisano, "za wielki wkład w umocnienie stosunków rosyjsko-palestyńskich, rozwój społecznych i humanitarnych związków dwustronnych".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje