Abp Kondrusiewicz wdzięczny papieżowi za poświęcanie uwagi Białorusi

Metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz wyraził we wtorek wdzięczność za wielką uwagę, jaką papież Benedykt XVI poświęcał Białorusi i Kościołowi katolickiemu w tym kraju.

- My, katolicy Białorusi, jesteśmy wdzięczni Bogu za poświęcanie przez Benedykta XVI ogromnej uwagi naszemu krajowi i naszemu Kościołowi. Wiele razy spotykałem się z papieżem i zawsze wyrażał ogromne zainteresowanie naszym życiem. To ironia losu, że 21 marca miało się odbyć następne spotkanie z papieżem w ramach posiedzenia Papieskiej Rady Iustitia et Pax - powiedział Kondrusiewicz, którego cytuje portal białoruskich katolików catholic.by.

Reklama

Wezwał przy tym do modlitwy za Benedykta XVI, który "był sumieniem naszych czasów".

Arcybiskup podkreślił, że wśród dokonań papieża są trzy encykliki, zwołane synody biskupów i trzy bardzo znaczące lata pasterskie: Rok św. Pawła, Rok Kapłański i Rok Wiary, który trwa nadal. "Wszystko to przypomina że Benedykt XVI jest nie tylko wielkim teologiem współczesności, ale i wspaniałym pasterzem, który czyta znaki czasu i pragnie na nie odpowiadać. Już się wpisał w historię i należy mieć nadzieję, że historia jeszcze zrozumie - jeśli nie teraz, to za kilka dziesięcioleci - znaczenie jego pontyfikatu" - zaznaczył abp Kondrusiewicz.

Zwracając uwagę na wysiłki papieża na rzecz zachowania chrześcijańskich wartości, na jego troskę o pokój na świecie oraz o stosunki z chrześcijanami innych wyznań oraz religiami niechrześcijańskimi, ocenił: "Wszystko to świadczy o bardzo szerokim spektrum działalności tego papieża - dlatego sądzę, że już wpisał, i nadal będzie wpisywać swoje imię złotymi zgłoskami w historię Kościoła i historię świata".

Kondrusiewicz podkreślił też, że trzeba mieć wielka siłę ducha, by odważyć się na taki krok jak abdykacja, bo "zwyczajni ludzie chcą mieć władzę".

W grudniu 2009 roku białoruscy biskupi katoliccy przekazali Benedyktowi XVI oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi. Wcześniej do odwiedzenia Białorusi oficjalnie zaprosił papieża prezydent Alaksandr Łukaszenka podczas swej wizyty w Watykanie.

W zeszłym roku Łukaszenka wyraził nadzieję, że już niedługo dojdzie do wizyty papieża. - Myślę, że niedaleki jest dzień, gdy papież będzie mógł spotkać się ze swoimi zwolennikami na Białorusi. Z chęcią go powitamy - oświadczył Łukaszenka na spotkaniu z nuncjuszem papieskim w Mińsku arcybiskupem Claudio Gugerottim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy